Top 7 biljaka protiv artritisa

Kako biste olakšali bol u zglobovima, isprobajte preparate na bazi đumbira, vrbe i kajenske paprike.

Artritis je kronična upalna bolest zglobova, koja izaziva ukočenost, otekline, crvenilo i jaku bol, te često onemogućava kretanje. Postoji preko sto vrsta te kompleksne bolesti, a pojedini oblici povezani su s drugim poremećajima koji zahvaćaju zglobove, kosti, mišiće i tkiva. Iako je polovina oboljele populacije starija od 65 godina, artritisu su podložne osobe svih uzrasta, uključujući i djecu. Najčešći oblici artritičnih poremećaja su reumatoidni artritis, giht i osteoartritis. Reumatoidni artritis je kronična upala zglobova, autoimuna bolest koja pogađa sve zglobove izazivajući otežano kretanje, otečenost, crvenilo i bolove, a može dovesti i do oštećenja kosti, hrskavice, ligamenta i tetiva. Giht je također autoimuna bolest koja nastaje uslijed nakupljanja kristala mokraćne kiseline u zglobovima. Najčešće se javlja na zglobu nožnog palca, ali može zahvatiti i koljeno, gležanj, stopalo, ručni zglob i lakat, uz pojavu simptoma kao što su razdražljivost, crvenilo, toplina i oticanje zglobova. Osteoartritis nastaje uslijed oštećenja hrskavice, koja se postepeno stanjuje, i to najčešće zglobova ruku, kuka i koljena. Također, uzrokuje bol i ukočenost, ali bez pojave crvenila i otoka, a simptomi su lokalizirani samo na zglobovima i ne odražavaju se na ukupan energertski nivo oboljele osobe. Bez obzira na to o kojem tipu artritisa se radi, važno je na vrijeme obratiti se liječniku radi određivanja pravilne dijagnoze i odgovarajućeg liječenja. Izdvajamo nekoliko biljaka koje mogu pomoći u ublažavanju tegoba, a osim njih također su učinkovite: anđelika, češnjak, hren, aloe vera, artičoka, različak, kamilica, žalfija, kopriva, rosopas, oputina, lavanda, metvica, ružmarin, zeleni čaj, majuran, celer, divizma i eukaliptus.

Maslačak

Ova biljka bogata kalijem, željezom, vitaminima B, C, D i A posjeduje snažna protupalna svojstva, pa se široko primjenjuje za ublažavanje boli uzrokovane artritičnim bolestima. Efikasno djeluje kako protiv simptoma reumatoidnog artritisa i gihta, tako i protiv ostalih kroničnih bolesti zglobova. Znanstvenici su ustanovili da maslačak ima sposobnost ispiranja toksičnih tvari koje uzrokuju upalu zglobova i mišića. Također, snižava razinu mokraćne kiseline u tijel, čime se reducira bol i ukočenost zglobova te poboljšava njihova pokretljivost.

Bijela vrba

Kora ove rasprostranjene vrste vrbe smatra se prirodnim aspirinom i također je moćno sredstvo protiv bolova izazvanih artritisom. Sadrži aktivnu tvar salicin, koja snižava temperaturu i reducira upale blokirajući djelovanje prostaglandina, supstanci odgovornih za upalne procese u organizmu, te na taj način ublažava upornu bol u zglobovima. Napomena: preparati od ove biljke u velikim dozama mogu izazvati tegobe sa želucem i ne preporučuju se osobama koje uzimaju lijekove protiv zgrušavanja krvi, kao ni onima alergičnima na aspirin.

Vezani članak:  Autoimune bolesti: Kako ublažiti tegobe

Kajenska paprika

Ova začinska biljka, poznata i kao crvena ljuta aleva paprika, vrlo je ljekovita zahvaljujući kapsaicinu, prirodnom alkaloidu koji daje ljutinu njezinim plodovima. Znanstveno je dokazano da kapsaicin djeluje protuupalno i analgetički, smanjujući koncentraciju tvari koju živčane stanice koriste za prijenos signala boli do mozga. Kajenska paprika sadrži i salicilne spojeve koji također imaju analgetičko djelovanje, a u tretmanima artritisa pokazala se efikasnom jer ublažava bolove i otekline, uklanja ukočenost i obnavlja funkcionalnost zglobova.

Đavolja kandža

Ova biljka porijeklom iz Južne Afrike koristi se za liječenje fibromialgije – kronične bolesti koja izaziva bol u potpornim mišićima oko kostiju i zglobova, kao i brojnih simptoma ostalih artritičnih poremećaja. Njezin sekundarni korijen sadrži protuupalnu supstancu harpagozid, djelotvornu poput nekih sintetičkih lijekova. Reumatoidni artritis je često povezan s lošom probavom, pa se đavolja kandža, zbog gorkih tvari koje su u njezinom sastavu, pokazala efikasnom u ublažavanju tegoba izazvanih smanjenim izlučivanjem želučane kiseline (hipohloridija). Napomena: Ne preporučuje se osobama koje boluju od čira na želucu ili hiperhloridije (pojačanog izlučivanja želučane kiseline).

Đumbir

Ispitivanja su pokazala da je » đumbir « u smanjenju boli podjednako efikasan kao i lijekovi protiv bolova, na primjer, ibuprofen. Iako je riječ o jednom od najpopularnijih analgetika, istraživanje koje je objavljeno u časopis “Arthritis”, pokazuje da on ne smanjuje razinu citokina u tijelu (tvari koje šire upalne procese u tijelu i povezane su s pogoršanjem simptoma artritisa i osteoartritisa). Dodajte četvrtinu žličice đumbira u prahu u šalicu tople vode ili čaja i polako pijuckajte.

Mačja kandža

Mačja kandža je još jedna biljka s protuupalnim djelovanjem, stoga se preporuča oboljelima od artritisa. Upotrebljavana je još u vrijeme starih Inka i tradicionalno se primjenjuje za jačanje imunološkog sustava. Pokazala se efikasnom u smanjivanju oteklina u slučaju reumatoidnog artritisa i protiv bolova izazvanog osteoartritisom. Napomena: Budući da stimulira aktivnost imunološkog sustava, može pogoršati simptome reumatoidnog artritisa, pa se u vezi s upotrebom biljke prethodno treba posavjetovati s liječnikom.

Kurkuma

Ljekovita svojstva ove začinske biljke pokazuju se zahvaljujući kurkuminu, aktivnom sastojku kurkume, snažnog protuupalnog djelovanja, koji dokazano ublažava jutarnju ukočenost i oticanje zglobova. Zbog loše stabilnosti i crijevne apsorpcije, kurkumin se u terapiji obično kombinira s bromealinom (enzimom u sastavu ananasa, efikasnim protiv osteroartritičnih tegoba), piperinom (glavnim sastojkom papra) i fosfatidilholinom (lecitinom koji se prirodno nalazi u organizmu). Pokazalo se da 1200 mg kurkumina djeluje protiv artritisa isto kao 300 mg protuupalnog lijeka fenilbutazona.

Vezani članak:  Aronija - čudesna bobica je hrana i lijek

Prirodni lijekovi:

• Jednu žličicu đumbira prelijte s 2,5 dl kipuće vode. Pričekajte da se čaj malo ohladi, pa ga pijte u malim gutljajima.

• U litru vode stavite 2-3 korijena maslačka j kuhajte sat vremena u poklopljenoj posudi. Čaj pijte tri puta dnevno prije jela.

• Dva-tri stručka svježe koprive prelijte s 3 dl hladne vode, stavite na štednjak pa kad zavri, kuhajte još 2-3 minuta. Pijte tri puta na dan.

• Tri žlice mješavine bazge, kukuruzne svile i metvice prelijte litrom vrele vode i ostavite da odstoji 10 minuta. Pijte po šalicu čaja tri puta dnevno između obroka.

• Pomiješajte po 20 g kore vrbe, lista breze i po 10 g cvijeta bazge i lipe, lista koprive i preslice. Jednu žlicu mješavine prelijte s 2 dl vode i kuhajte 5 minuta u poklopljenoj posudi. Ostavite da odstoji 10 minuta, ocijedite i pijte topao čaj.

• Kupka: pomiješajte po 200 g pupoljaka bijelog bora i 100 g majčine dušice, pa kuhajte poklopljeno 3 minute u 5 litara vode. Ocijedite kroz gazu i ulijte u kadu s toplom vodom.

• Melem: na pari zagrijte 2 dl nevenovog ulja, pa u njemu istopite 10 g pčelinjeg voska. Maknite sa štednjaka, miješajte 1 minutu, pa dodajte po 30 kapi eteričnog ulja ružmarina i borovnice i 20 kapi eteričnog ulja papara. Smjesu ulijte u suhu staklenku koja se dobro zatvara, i ostavite je da se ohladi i stegne. Melemom masirajte zglobove dva-tri puta dnevno.