Lanene sjemenke – moćne čuvarice zdravlja

Lan je jedna od najstarijih kultiviranih žitarica na svijetu

Lan je jedna od najstarijih kultiviranih žitarica
na svijetu

Lan je jedna od najstarijih kultiviranih žitarica na svijetu, sije se već oko 6.000 godina. Mada se pretežno uzgaja zbog vlakana, koja se koriste u proizvodnji odjeće, papira i tkanina, ova biljka djeluje vrlo blagotvorno i na zdravlje.

Još je rimski pisac Plinije spominjao terapeutsko i laksativno djelovanje lanenih sjemenki, a poznato je i da je ovo zrno bilo vrlo cijenjeno u drevnom Babilonu, kao i među pripadnicima naroda Azteka. Ipak, lan je status supernamirnice i moćne ljekovite biljke stekao tek devedesetih godina 20. stoljeća, nakon što su brojna znanstvena istraživanja potvrdila njegov pozitivan utjecaj na zdravlje srca, organa za probavu i kožu. Sjeme lana može se i konzumirati, ali se na njegovoj bazi mogu pripravljati i moćni ljekoviti napici, oblozi i drugi preparati za tretman različitih tegoba.

Lanene sjemenke jačaju srce i krvne žile

Lanene sjemenke jačaju srce i krvne žile

Lanene sjemenke jačaju srce i krvne žile

Lanene sjemenke prava su riznica nutrijenata, jer sadrže obilnu dozu proteina i dijetalnih vlakana, kao i » vitamina i minerala «, naročito mangana, kalcija, fosfora, bakra, magnezija. Ističe se i po bogatstvu omega-3 masnih kiselina, poput alfa-linolne, koja je značajna zato što sprječava taloženje kolesterola na krvnim žilama. Jedno istraživanje pokazalo je da su osobe koje su tri mjeseca konzumirale po 30 g lanenih sjemenki dnevno – snizile razinu ukupnog kolesterola za 17 %, a onog lošeg za gotovo 20 %. Blagotvorni sastojci u lanenim sjemenkama ublažavaju i arterijske upale, smanjujući tako rizik od pojave koronarne srčane bolesti, kao i hipertenzije. Ovo zrno regulira i razinu povišenog šećera u krvi, pa može biti od koristi i dijabetičarima.

Djeluje regenerativno

Lanene sjemenke sadrže i specijalnu vrstu antioksidansa – lignane, koji ublažavaju stanična oštećenja nastala djelovanjem slobodnih radikala. Također, lignani su vrsta fitoestrogena, što znači da se ponašaju vrlo slično ljudskom hormonu estrogenu. Uporaba ljekovitih napitaka od lanenih sjemenki stoga pozitivno utječe na zdravlje žena, naročito onih u menopauzi, jer se smanjuje rizik od pojave i razvoja osteoporoze, kao i raka dojke, a preporučuje se i muškarcima, kao prevencija za rak prostate.

Vezani članak:  Ako vam je ubrzana štitnjača, pijte čaj od matičnjaka

Potiče rad crijeva

Zbog toga što sadrži velike količine topivih i netopivih vlakana, lanene sjemenke pozitivno utječu na sustav organa za probavu, naročito crijeva. Aktivira rad ovog organa, pojačava njegove pokrete i vlaži sluznicu, uslijed čega se razvodnjava crijevni sadržaj i olakšava čišćenje crijeva. Zbog svog laksativnog djelovanja, preparati od lanenih sjemenki mogu biti od velike pomoći ljudima koji pate od kroničnog zatvora, a preporuka su i osobama kojima je konstatiran sindrom iritabilnog kolona. Lanene sjemenke pojačavaju i proizvodnju dobrih bakterija u crijevima, što potiče i eliminaciju gljivica i štetnih tvari.

Ostale prednosti

• Budući da lanene sjemenke obiluju proteinima, unos napitaka na njegovoj bazi može doprinijeti dužem osjećaju sitosti, uslijed čega se smanjuje potreba za konzumiranjem hrane;

• Ne sadrži gluten, koji se teško probavlja, pa je odlična preporuka osobama koje pate od celijakije, kao i oboljelima od Chronove bolesti. Pomaže i u slučaju upalnih stanja, naročito želuca, ali i onih koje pogađaju mokraćne kanale;

• Blagotvorno djeluje i u slučaju kožnih tegoba – akni, rosacee, ekcema, gnojnih upala, opeklina …

PRIRODNI RECEPTI

Za opekline

Pripremite tri žlice sušenog cvijeta kamilice, a zatim ga usitnite tučkom i stavite u manji lonac. Zagrijte do ključanja pola litre mlijeka, pa njime prelijte prah od kamilice i ostavite to sa strane. Pripremite još 200 ml mlijeka, koje ćete dodati u treće posuđe, a zatim tome dodati žlicu lanenih sjemenki. Mješavinu ostavite da odstoji dva do tri sata, dok se ne stvori gusta, sluzava tekućina. Po isteku naznačenog vremena, procijedite i povežite s preparatom od kamilice. Natopite čistu pamučnu tkaninu mliječnom tekućinom, a zatim je stavite na odgovarajuće mjesto i ostavite da djeluje deset-petnaest minuta, pa ponovite postupak. Tretman primjenjujte dvaput dnevno, do poboljšanja.

Vezani članak:  Što sve može Trušljika

Za čišćenje krvnih žila

U čašu čiste vode ubacite žlicu sjemenki lana i ostavite to da odstoji preko noći. Ujutro procijedite. Skuhajte i šalicu zelenog čaja, pa pomiješajte to s lanenom sluzi. Pijte po šalicu dnevno.

Protiv zatvora

Pomiješajte 100 ml vode i žličicu lanenih sjemenki, a zatim ostavite to da odstoji preko noći, kako biste dobili gustu sluzavu tekućinu, a zatim procijedite. Pomiješajte jednake dijelove komorača, anisa i metvice, pa dvije žličice mješavine prelijte šalicom ključale vode i ostavite to poklopljeno da odstoji pola sata. Procijedite i pomiješajte s vodom u kojoj je odstojao lan. Pijte u gutljajima.

Za gnojne upale

Tri žlice lanenih sjemenki usitnite tučkom, tako da dobijete fini prah. Postepeno dodavajte toplu vodu i konstantno miješajte dok ne dobijete gustu smjesu, nalik na kašu. Smjesu stavite na gazu ili pamučnu tkaninu, pa privijte to na bolno mjesto i ostavite da djeluje najmanje pola sata.

Protiv upala mokraćnih putova

Napravite mješavinu od jednakih dijelova sitnice, kamilice, brezovog lista i selena, pa tri žlice mješavine naparite litrom ključale vode. Kad se tekućina malo ohladi, pomiješajte je s lanenom sluzi i konzumirajte do dvije šalice dnevno.

NAPOMENA:

U pojedinim slučajevima, unos napitaka na bazi lanenih sjemenki može uzrokovati nadutost, želučanu nelagodu, dijareju, kao i hormonalne promjene, pa je prije uporabe najbolje potražiti liječnički savjet.