Trušljika, koju u narodu još nazivaju frangula, krkovina, pasja lijeska ili pasje grožđe, rasprostranjena je u Europi, sjevernoj Africi, zapadnoj Aziji, Sibiru, Kini i Meksiku. U narodnoj medicini prvi put se koristila u 16. stoljeću. Raste kao drvoliko šiblje visoko i do šest metara u visinu. Kora joj je zelenkaste boje, glatka i tanka, kasnije postaje sivosmeđa. Skida se sa mladih stabala i debljih grana krajem zime i početkom proljeća prije nego što biljka prolista, pa se reže na tanke, dugačke trake i suši u hladu na prozračnom mjestu. Listovi su joj izduženo eliptični, sjajni, tamnozelene boje, a cvjetovi hermafroditni, žućkasti, sitni, zvonasti imaju pet prašnika. Plodovi trušljike su loptastog oblika, tamnoljubičaste boje, slatkastogorkog okusa i neugodnog mirisa. Glavni sastojak te biljke je glikofrangulin, koji ima jako purgativno djelovanje (pročišćava, pomaže pražnjenju crijeva). Osim toga, ona sadrži tanin, masti, hrizofansku kiselinu, eterično ulje, smolu, kao i veliku količinu vitamina C.
Ljekovita svojstva
Kora trušljike stimulira motornu aktivnost crijeva, te pomaže u liječenju opstipacije, nadutosti, kao i pritiska i boli u crijevima. Potiče rad probavnog sustava i koristi se kao laksans – ona lagano pročišćava crijeva. Tanini u trušljiki imaju adstrigentno djelovanje (stežu površinu kože i sluznice), te se ta biljka široko primjenjuje u liječenju hemoroida. Osim toga, ona pozitivno utječe na zdravlje žučne vrećice i funkciju jetre, i također sprečava stvaranje kamenca u žuči. Često se koristi u liječenju žutice, hepatitisa i ciroze. Ublažava bol u predjelu srca, nastalog zbog nagomilavanja zraka u želucu ili crijevima, a zahvaljujući diuretičkim svojstvima, učinkovito čisti krv. Kora ovog listopadnog grma upotrebljava se u liječenju ciroze, žutice i hepatitisa. Također, trušljika se koristi i za vanjsku uporabu – ublažava svrab i pomaže u uklanjanju bradavica. Sadrži antrakinon, organski spoj koji ima antikancerogeno djelovanje. Uspješno eliminira mokraćnu kiselinu, koja izaziva bol u koštano-mišićnom sustavu i ublažava reumatsku bol. Osim toga, čisti tijelo od toksina koji uzrokuju glavobolju, vrtoglavicu i šum u ušima, te je idealna za detoksikaciju. U narodnoj medicini koristi se od davnina kao sredstvo protiv glista. Trušljika je i sredstvo za poticanje mokrenja. Ako imate upaljene desni utrljajte uvarak od trušljike u desni. Trušljika se koristila i kao sredstvo protiv ušiju.Prednosti
Trušljika ima veliku prednost pred drugim sredstvima protiv zatvora, a to je da se primjenom ne stvara navika niti se s vremenom smanjuje njezino djelovanje kao što je to slučaj s drugim lijekovima protiv opstipacije. Uporabom trušljike ne nadražuje se sluznica crijeva, niti se povećava izlučivanje crijevne sluzi. Izvrsna je za liječenje hemoroida jer ne izaziva proširenje krvnih žila debelog crijeva. Ako patite od kronične opstipacije, trušljika je lijek za vas.
Trušljika i neželjene nuspojave
Svježe bobice i mlada kora trušljike otrovne su i izazivaju mučninu, povraćanje, a u većim količinama i teže trovanje. Isključivo se koristi kora koja je odstajala godinu dana, u suprotnom je prethodno treba osušiti u pećnici na 100 stupnjeva. Preporučuje se uporaba maksimaino tri tjedna, jer ukoliko se duže koristi, može dovesti do gubitka kalija, koji uzrokuje poremećaj u radu srca i slabost mišića. Osim toga, dugotrajna primjena dovodi do gubitka prirodnog refleksa pražnjenja crijeva, lijenosti crijeva i grčeva. Također, ne bi je trebale koristiti osobe koje imaju čir na želucu i dvanaestopalačnom crijevu, ulcerozni kolitis ili Chronovu bolest. Čaj od trušljike ne bi smjele uzimati trudnice i dojilje, kao ni djeca mlađa od 12 godina. Laksativno djelovanje čaja od trušljike nastupa 8 do 12 sati nakon konzumiranja, te ga je najbolje popiti u kasnim popodnevnim i večernjim satima. Prije uporabe trušljike treba biti iznimno oprezan, što se osobito odnosi na ljude koji uzimaju lijekove protiv srčane aritmije ili kortikosteroide. Sastojci trušljike mogu poremetiti djelovanje ovih lijekova. Zato se prije korištenja trušljike svakako savjetujte sa svojim liječnikom ili ljekarnikom.
Posadite trušljiku
Ako želite, trušljiku možete uzgojiti i sami. Trušljika se uzgaja iz sjemena posijanog u jesen. Ovaj grm voli sunčano ili polusjenovito mjesto i neutralno do kiselo tlo. U prirodi raste na rubovima šuma, pa ako u vrtu imate lagano zasjenjeno mjesto, ta će pozicija ovoj biljci odgovarati. Trušljika je vrlo otporna, pa može izdržati temperature i do minus trideset i pet stupnjeva. Kora se odvaja s grana trušljike u proljeće, kada biljka počne cvjetati. Odrežu se deblje grane, a kora se obrezuje najprije poprečno u krug na svakih 20-30 cm, a nakon toga uzdužno. Nakon toga se oguli, a sušenjem kora ostane u obliku cjevčica. Kora mora odležati najmanje godinu dana a tek nakon druge godine postiže svoje najveće ljekovito djelovanje. Nakon treće godine osušenoj kori trušljike brzo opada ljekovitost, a do tada ćete već moći pripremiti novu zalihu.
Čaj od trušljike za hemeroide
Usitnite 35 g sušene kore trušljike i 10 g narančine kore (iz organskog uzgoja i dobro oprane), pa pomiješajte s po 10 g kima i kamilice. Dvije žlice mješavine prelijte s 5 dl kipuće vode i ostavite poklopljeno da odstoji jedan sat. Ocijedite, po želji zasladite domaćim medom i pijte tri puta dnevno po šalicu čaja.
Čaj od trušljike protiv kroničnog zatvora
Pomiješajte po 20 g usitnjene sušene kore trušljike, ploda pasjakovine, sladića, rizoma pirevine i plodova sene, pa dvije žlice mješavine prelijte s 5 dl kipuće vode i ostavite poklopljeno da odstoji dva sata. Ocijedite i pijte po šalicu čaja ujutro i navečer, pola sata prije jela. Uz to, jedite nezaslađent kompot od sušenih šljiva i cimeta.
Čaj od trušljike za mršavljenje
Pomiješajte 100 g usitnjene sušene kore trušljike, 20 g cvijeta i lista maslačka i po 10 g korjena selena, sladića, zečjeg trna, plodova pasjakovine, sene i vinove loze. Dvije žlice mješavine prelijte s 5 dl kipuće vode i ostavtte poklopljeno da odstoji jedan sat. Ocijedite, po želji zasladite domaćim medom i pijte tri puta dnevno po šalicu čaja, pola sata prije jela.
Čaj od trušljike za jačanje jetre
Pomiješajte 1 žlicu sušene kore trušljike i 2 žlice hrastove kore, pa mješavinu prelijte litrom kipuće vode i kuhajte 10 minuta. Ostavite da se ohladi, ocijedite i pijte tri puta dnevno po šalicu čaja, pola sata prije jela.
Čaj za ispiranje žučne vrećice
Pomiješajte po 15 g usitnjene sušene kore trušljike, trave ive, dupčaca, petrovca, matičnjaka i metvice i 10 g rosopasa. Dvije žlice mješavine prelijte s 4 dl kipuće vode, poklopite i ostavite preko noći da odstoji. Zatim ocijedite i pijte dva puta dnevno prije doručka i večere.
Čaj za reguliranje menstruacije
Pomiješajte po 15 g sušene kore trušljike, ploda pasjakovine, rusomače, rutvice, stolisnika i kamilice i 10 g korijena omana. Prelijte dvije žlice mješavine s 4 dl kipuće vode, poklopite i ostavite preko noći da odstoji. Ocijedite i pijte po šalicu čaja prije doručka i večere.
Čaj od trušljike za bolju probavu
Pomiješajte po 25 g sene, usitnjene sušene kore trušljike, kima i komorača, pa 2 žlice mješavine prelijte s pola litre kipuće vode i ostavite poklopljeno da odstoji jedan sat. Ocijedite i pijte tri puta dnevno po šalicu nezaslađenog čaja.