Ako volite jesti i uživate u obilju hrane i pića – a imate osjetljiv želudac koji vam može pokvariti taj gušt, svakako nabavite anis.
Uvijek kada se bliži kraj jedne godine i približava početak nove, tada anis postaje sve traženiji sastojak u našoj kuhinji. Posebno se to odnosi na smeđe-žuti anis atraktivnog zvjezdastog oblika kojega u golemim količinama danas uzgajaju u Japanu i Indokini, a podrijetlom je iz jugozapadne Kine. Kod nas je stoga poznat i kao kineski anis, za razliku od “običnog” koji u naše domove dolazi u obliku sjemenki svijetlozelene do sive boje i dug je tek 4 do 6 mm. Ovaj potonji se odavno udomaćio u našim krajevima i dobro uspijeva širom Sredozemlja pa je postao neizostavan začin u brojnim azijskim te kuhinjama južne Europe i Bliskog istoka.
ANIS – DUGA LISTA DOBRIH UČINAKA
Oba anisa imaju jak, ugodan miris i specifičan slatkast okus mada nisu u nikakvom srodstvu. Dok kineski obično dodajemo u čaj i voćne napitke kako bi im poboljšali aromu i pomogli njihovom glamuroznom, blagdanskom izgledu: domaći anis čiji je latinski naziv Pimpinella anisum, ima manje raskošnu ali zato puno širu i zanimljiviju primjenu. Od davnine je poznat kao vrlo učinkovit lijek za različite želučane i probavne tegobe. Njegova ljekovita svojstva spominje već Hipokrat, a poznato je da su ga cijenili i u Starom Rimu gdje su njime žene ublažavale tegobe s mjesečnicom i koristile za bolje stvaranje mlijeka kod dojilja.Poznati njemački botaničar koji je utro put modernoj fitoterapiji Richard Willfort, u knjizi “Ljekovito bilje i njegova upotreba”, navodi više blagotvornih učinaka anisa. Osim kao ženski lijek koji pospješuje “izlučivanje mlijeka i menstruaciju”, spominje ga kao djelotvornu pomoć protiv nadimanja, zatim za smirenje grčeva u želucu te za bolju probavu. Vjerojatno to objašnjava zašto je ovaj skroman začin danas toliko drag osobama koje nakon jela imaju žgaravicu, osjećaju težinu u trbuhu ili imaju vjetrove te neredovitu i tvrdu stolicu.
Sve češće se anis preporuča i osobama koje otežano mokre, jer potiče rad bubrega te djeluje kao blagi dijuretik. Poznato je i da pojačava znojenje pa ne čudi što je prisutan u većini detoksikacijskih dijeta kojima mnoge žene i muškarci nastoje tijekom proljeća očistiti organizam od nakupljenih toksina i štetnih tvari.
Posljednjih godina se često ističe dobar učinak anisa na dišne putove. Poznato je, naime, da olakšava kašalj i pomaže pročišćavanju dišnih putova te pluća pa se preporuča kao pomoć kod prehlade, bronhitisa, astme. Tako je dospio u različite sirupe, tablete, pastile i druge pripravke koje uzimamo radi lakšeg disanja. Nešto manje se govori o njegovom antireumatskom učinku iako anisom možemo smiriti bol, ublažiti oticanje te poboljšati pokretljivost zglobova. Stručnjaci to tumače njegovim dobrim učinkom na cirkulaciju te blagim analgetskim djelovanjem.
Nekoliko studija pokazuje da se anis ponaša i kao antiseptik pa štiti rane od infekcija. Willfort navodi kako sjemenkama možemo smiriti upalu zubnog mesa, zaštititi usnu šupljinu od infekcija te ukloniti zadah iz usta. Također, tvrdi kako potiču brže zacjeljivanje rana.
Unazad nekoliko godina sve se više govori o utjecaju anisa na naš živčani sustav. Neka istraživanja ukazuju da on može smiriti nervozu pa čak i ublažiti epileptične napadaje.
PUNO MINERALA I LJEKOVITI ANETOL
Što to anis čini tako moćnim saveznikom u očuvanju našega zdravlja? Koloplet fitotvari, vitamina i minerala smještenih u njegovoj sjemenki, među kojima ipak moramo izdvojiti anetol: sastojak koji mu daje karakterističan okus i miris. Anetol je u stvari glavni sastojak eteričnog ulja kojemu pripisujemo brojna ljekovita svojstva anisa. U sjemenu anisa nalaze se još estragol, p-anisaldehid, acetofenon, pinen tc vitamin C i B skupine, kao i niz minerala i elemenata u tragovima, npr. kalcij, željezo, magnezij, kalcij, mangan, cink, bakar.
Znanstvenici su izračunali da sa 100 g. sjemena anisa u organizam unosimo 26% preporučene dnevne količine vitamina C, 46% vitamina B6, 81% minerala kalcija, 45% magnezija, čak 115% mangana te 264% željeza! Još je poznato da nas ta količina anisa snabdijeva sa 337 kalorija koje većinom dolaze od ugljikohidrata. Gotovo 50% sjemena čine naime šećeri, oko 18% bjelančevine, 16% masti, a 12% prehrambena vlakna.
PRIMJENA ANISA OD ČAJA DO TOPLIH OBLOGA:
• PROTIV NADUTOSTI I ZA BOLJU PROBAVU
Nakon jela pojedite pola žličice usitnjenih sjemenki anisa.
• KOD BOLOVA U TRBUHU
U jednom decilitru vode skuhajte 2 žlice sjemenki anisa pa ih stavite na čistu gazu da dobijte topli oblog za trbuh.
• PROTIV ŠTUCANJA I PODRIGIVANJA
Popijte šalicu toplog čaja od anisa. Čaj od anisa pripremite prelijevanjem 2 dl vruće vode preko žličice anisa, ostavite da odstoji 10 minuta pa procijedite i pijte u gutljajima.
• ZA SMIRENJE GRČEVA U ŽELUCU
Uzmite žlicu “tonika” kojeg ste dobili dodavanjem 2 do 6 kapi eteričnog ulja anisa u apotekarski alkohol.
• KOD ZADAHA IZ USTA
Nakon obroka popijte čašicu vina obogaćenog anisom: u pola litre vina umiješajte 4 kapi eteričnog ulja anisa.
• ZA BRŽE CIJELJENJE RANA
Nanesite dvije-tri kapi eteričnog ulja na ranu i kožu oko nje.
• KOD REUME ZGLOBOVA
Nježno umasirajte ulje anisa na bolni zglob.