Otkrijte blagodati đumbira

Đumbir je jedinstvena biljka koja se koristi u svim sferama života: kulinarstvu, kozmetici, prehrambenoj industriji, kao i u medicini – za prevenciju i liječenje raznih bolesti. Sadrži mnoge korisne vitamine i aminokiseline, pa blagotvorno djeluje na organizam. Najbolje ga je koristiti u svježem obliku (sitno nariban ili nasjeckan), ali dobar je i onaj u prahu, koji se može naći na skoro svim prodajnim mjestima.

Treba napomenuti da su svjež i sušeni đumbir posve različitih svojstava, kao da su u pitanju dvije različite biljke. U kineskoj medicini đumbir se vrlo često koristi kao sastojak u receptima i biljnim preparatima jer ubrzava reakciju biljaka s kojima je pomiješan.

Đumbir je jedinstvena biljka koja se koristi u svim sferama života.

Đumbir je jedinstvena biljka koja se koristi
u svim sferama života.

Svjež korijen se koristi za pojačanje znojenja i izbacivanje toksičnih tvari iz organizma. Sušeni korijen koristi se za bolesti želuca, zaustavljanje proljeva, reumatizam, kašalj itd. Ljekovita svojstva đumbira su brojna. Koristi se protiv upala, za obloge protiv otoka, protiv grčeva, za smanjenje boli kod mišićnih i koštanih problema, učinkovit je kao prevencija protiv prehlade i za smirivanje kašlja, jača imunitet, poboljšava cirkulaciju i sprečava nastajanje ugrušaka krvi, djelotvoran je lijek protiv migrene i protiv gripe. Antiseptik je, pa uništava mikroorganizme, koristi se protiv iscrpljenosti i umora, jer podiže energiju u organizmu. Đumbir poboljšava pamćenje, djeluje kao blagi afrodizijak. Napitak od đumbira preporučuje se i osobama koje su izložene riziku od moždanog udara, jer đumbir sprečava stvaraje krvnih ugrušaka, upalu vena, a regulira i srčani ritam.

Ljekovite tvari

Đumbir je idealan lijek protiv virusa pa ga morate imati kod kuće tijekom sezone prehlade i gripe. Đumbir sadrži seskviterpene, spojeve koji djeluju na rinoviruse. Zingerol i šogaol smanjuju bol, snižavaju povišenu tjelesnu temperaturu, sprečavaju kašalj i djeluju umiruiuće.

Ljutinu đumbiru daju spojevi šogaol i zingerol. Ova dva sastojka slična su po svojoj kemijskoj strukturi. Omjer šogaola i zingerola ponekad se uzima kao pokazatelj kvalitete proizvoda. Zingerol se nalazi u svježem đumbiru, a šogaol nastaje kada se đumbir suši ili kuha. Naziv šogaol potječe od japanskog naziva za đumbir – shoga, a poznat je i pod imenom 6-šogaol.

Znanstvenici su otkrili da šogaol ubija stanice raka, ostavljajući zdrave stanice netaknute. Kod raka dojke, šogaol značajno utječe na stanični ciklus što dovodi do brže smrti stanica raka, kroz indukciju autofagije, prirodnog procesa razgradnje nepotrebnih i disfunkcionalnih dijelova stanice. Također, šogaol sprečava formiranje čvorića raka, a prema nekim istraživanjima učinkovitiji je u ubijanju matičnih staničnih stanica raka od kemoterapije.

Vezani članak:  Šipak - riznica svih vitamina

Zbogom migreni

Đumbir je vrlo učinkovit protiv migrene i glavobolje, no morate ga uzeti čim osjetite njihove naznake. Šalicom kipuće vode prelijte jednu žličicu sušenog đumbira ili dvije žličice naribanog svježeg đumbira, dodajte sok od pola limuna i lagano pijuckajte. U slučaju migrene pijte ovaj čaj svaka četiri sata tijekom četiri dana. Ovaj je čaj dobro piti i preventivno.

Đumbir za bolju probavu

Nije ni čudo da je đumbir jedan od najpopularnijih istočnjačkih začina. Uz gomilu povoljnih učinaka na zdravlje, spomenimo i sjajne efekte koje ima na probavu. Đumbir smiruje upalu sluznice želuca, pomaže kod čira na želucu, poboljšava tek, pospješuje probavne procese i otklanja smetnje poput nadutosti i grčeva. Od velike je pomoći svima koji pate od problema sa žuči jer pomaže razgradnju masne hrane.

Đumbir olakšava menstrualne tegobe

Istraživanja su pokazala da đumbir, zahvaljujući dragocjenim nutrijentima, usporava starenje organizma i ubrzava cirkulaciju. Naročito se preporučuje ženama koje pate od predmenstrualnog sindroma jer ublažava bol i grčeve. Đumbir smanjuje mučninu u trudnoći bez štetnih efekata, kao i mučninu kod osoba koje prolaze kemoterapiju i kod onih koje teže podnose putovanja. Koristi se tako da uzmete 1/8 žličice đumbirovog praha s vodom tri do četiri puta dnevno, ili možete skuhati čaj od đumbira tako da nekoliko kriški svježeg korijena prokuhate u vodi. Sa sobom možete nositi i bočicu eteričnog ulja đumbira. Nekoliko kapi nakapajte na maramicu i duboko udahnite. Osim toga, đumbir podiže energiju i otklanja nervozu, pa ne olakšava samo menstrualne, već i tegobe koje se javljaju u klimakteriju. U navedenim slučajevima, čaj od đumbira se uzima pola sata prije jela i može mu se dodati domaći med ili limun. Napitak od đumbira potiče i mršavljenje, a priprema se na sljedeći način: korijen svježeg đumbira narežite na tanke kriške i prelijte hladnom vodom. Zagrijte dok voda ne zavri i kuhajte na laganoj temperaturi 15-20 minuta. Može se koristiti i đumbir u prahu. Čaj se uzima pola sata prije jela, jer se tako najbrže apsorbiraju hranjivi sastojci i ubrzava metabolizam. Ovaj napitak također učinkovito eliminira toksine koji se gomilaju u organizmu i odličan je za proljetnu detoksikaciju.

Đumbir poboljšava potenciju

Svojstvo đumbira da potiče cirkulaciju i te kako ide na ruku muškarcima, jer se na taj način poboljšava i potencija. Osim toga, taj začin se već stoljećima koristi za liječenje neplodnosti kod muškaraca, s obzirom na to da je biljka bogata vitaminima i mikroelementima neophodnim za normalan rad muških spolnih žlijezda. Prvenstveno tu su cink, magnezij, fosfor i željezo, a sadrži i veliki broj vitamina koji doprinose povećanju šanse za začeće, kao što su retinol, tiamin, niacin, riboflavin. Đumbirov korijen sadrži aminokiseline koje značajno poboljšavaju reproduktivnu funkciju, pa se upravo zato i koristi u pripremi medikamenta za liječenje muške neplodnosti. Osim toga, ovaj začin ne samo da poboljšava potenciju, već i kvalitetu sperme (produžava život zdravih spermatozoida i povećava njihovu pokretljivost). Poznato je da visoka razina lošeg kolesterola u krvi može uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme, kao što su gojaznost, poremećaj u radu jetre, kardiovaskularne tegobe ili dijabetes. Međutim, manje je poznato da povišen kolesterol u krvi može uzrokovati snižavanje razine testosterona, koji je odgovoran za normalno funkcioniranje muškog organizma i kvalitetne spermatogeneze. Upravo je to razlog zbog kojeg stručnjaci preporučuju muškarcima da što češće uzimaju đumbirov korijen, jer on vrlo učinkovito snižava razinu lošeg kolesterola u krvi.

Vezani članak:  Biljni žele - da pucate od zdravlja

Maska za kosu s dodatkom đumbira

Maska za kosu s dodatkom đumbira jača kosu i potiče njezin rast, a postupak pripreme vrlo je jednostavan: što sitnije naribajte đumbirov korijen, a zatim iz njega iscijedite sok i utrljajte ga u tjeme. Umotajte kosu u topli ručnik i ostavite masku da djeluje jedan sat. Nakon toga operite kosu blagim šamponom.

Tinktura za zdravu prostatu

Alkoholna tinktura od đumbirovog korijena ima široku primjenu u liječenju upalnih procesa prostate. Sitno nasjeckajte 100 g korijena đumbira, stavite ga u staklenu bočicu ili staklenku i prelijte kvalitetnom domaćom rakijom. Ostavite na tamnom mjestu da odstoji dva tjedna i svakodnevno mućkajte. Nakon toga ocijedite i čuvajte tinkturu, dobro zatvorenu, na tamnom i hladnom mjestu. U slučaju bolesti prostate, uzimajte 15-20 kapi tinkture otopljene u šalici vode, tri puta na dan. Preventivno uzimajte 15 kapi ujutro, pola sata prije doručka.