Metvica – lijek za geografski jezik

Geografski jezik, poznatiji kao benigni migrirajući glositis, je bezopasno stanje koje zahvaća površinu jezika, a manifestira se u obliku glatkih mrlja i crvenih otoka, okruženih žutim, sivim ili bijelim linijama. Bez obzira na to što može izgledati alarmantno, radi se o benignim promjenama koje nisu povezane s ozbiljnim zdravstvenim poremećajima. U nekim slučajevima jezik postaje preosjetljiv na vruću, kiselu, ljutu i prezačinjenu hranu, a također se mogu javiti rane i bol u grlu, kao i zadah. Iako se može javiti i kao posljedica emocionalnog stresa, alergije, dijabetesa, endokrinoloških poremećaja, nepravilne prehrane i loše oralne higijene, točan uzrok nastanka ovog poremećaja nije poznat. Geografski jezik često se susreće i kod osoba koje boluju od psorijaze. Lijek za migrirajući glositis nije još otkriven, ali neki prirodni preparati mogu pomoći u terapiji.

Biljni glicerin i hidrogen

Metvica – lijek za geografski jezik

U terapiji geografskog jezika vrlo učinkovitima
pokazale su se aloe vera i metvica

Biljni glicerin održava vlažnost jezika, ubrzava proces izlječenja i uklanja zadah. Natopite pamučnu krpicu glicerinom, stavite je na jezik i ostavite da odstoji desetak minuta. Zatim istrljajte jezik mekanom četkicom i dobro isperite vodom. Postupak ponavljajte dva puta dnevno, nekoliko dana. Osim toga, u ovom slučaju pomaže i hidrogen, jer sprečava razmnožavanje bakterija u ustima i time smanjuje rizik od infekcije. Pomiješajte jednake dijelove tripostotnog hidrogena i tople vode, pa njime natopite komadić vate ili sterilne gaze i nanesite na jezik. Ostavite da djeluje nekoliko minuta, pa isperite mlakom vodom.

Jabučni ocat

Jabučni ocat pomaže uspostavljanju prirodne pH ravnoteže u ustima, te ubrzava proces liječenja geografskog jezika. Pomiješajte žlicu jabučnog octa, četvrtinu žličice sode bikarbone i 1,5 dl vode, pa tom otopinom ispirajte usta dva-tri puta dnevno. Osim toga, u liječenju ovog poremećaja pomaže i drevna ajurvedska metoda. Svako jutro, pola sata prije jela, desetak minuta mućkajte u ustima žličicu ekstradjevičanskog maslinovog ili nerafiniranog suncokretovog ulja. Nikako nemojte gutati! Nakon toga ulje ispljunite, dobro isperite usta i operite zube. Na ovaj način potiče se detoksikacija kako usne šupljine, tako i cijelog organizma.

Vezani članak:  Biljke koje liječe upalu pluća

Ljekovite biljke

U terapiji geografskog jezika vrlo učinkovitima pokazale su se »aloe vera« i »metvica«. Jednostavno nanesite gel aloje na jezik i ostavite ga da djeluje nekoliko minuta, a zatim isperite mlakom vodom. Postupak ponavljajte nekoliko puta tijekom dana.

Antibakterijska svojstva metvice sprečavaju rast bakterija u ustima i osvježavaju dah. Prelijte žličicu metvice s 2 dl kipuće vode i ostavite poklopljeno da odstoji pola sata. Nakon toga ocijedite, pričekajte da se čaj potpuno ohladi i pijte gutljaj po gutljaj. Također, možete i žvakati svježe listiće metvice.

PROMIJENITE PREHRANU – Da biste spriječili proširenje mrlja na jeziku i ubrzali zarastanje rana, iz prehrane izbacite ili ograničite unos namirnica koje mogu pogoršati stanje. Savjetuje se izbjegavanje vruće, pikantne, kisele i slane hrane, aromatiziranih i previše slatkih proizvoda, kao i kiselog voća. Također, potrebno je povećati unos tekućine i održavati hidrataciju tijela. Preporučuje se sisanje komadića leda, konzumiranje svježe cijeđenih sokova od voća i povrća, kao i ohlađenih biljnih čajeva. Izbjegavajte kavu i alkoholna pića. Budući da se geografski jezik može javiti zbog nedostatka vitamina B, što češće treba jesti »integralne žitarice«, jaja, mlijeko, sir, jogurt, zob, mekinje, avokado, banane, puretinu i jetricu. Nedostatak cinka također je povezan s geografskim jezikom i drugim oralnim problemima, pa je neophodno u prehranu uvesti crveno meso, ribu, mlijeko, sir, grah, leću, orahe, jogurt, kefir, špinat i drugo zeleno lisnato povrće.