Domaći lijekovi za suha usta

Ovaj problem lako se rješava jednostavnim izmjenama u načinu života i pomoću prirodnih preparata kao što su sjemenke komorača, hladnoprešana ulja, brijest, aloe vera i karadamom.

Suha usta, stanje u medicini poznato kao kserostomija, problem je koji se javlja vrlo često, a može biti posljedica promjene sastava sline ili njezinog smanjenog izlučivanja. Čest uzrok su žlijezde slinovnice koje ne rade kako treba, što se dovodi u vezu sa starenjem, dehidracijom, stresom, nervozom, hrkanjem, depresijom, pušenjem i konzumiranjem alkohola. Trudnice ili dojilje također mogu imati problema sa suhim ustima zbog dghidracije ili hormonalnih promjena. Ovaj zdravstveni poremećaj može biti posljedica uzimanja određenih lijekova protiv depresije ili anksioznosti, kao i aritihistaminika, dekongestanata, miorelaksanasa i lijekova protiv bolova. Drugi mogući uzroci su kemoterapija, radioterapija, dijabetes, oštećenje živaca i autoimune bolesti. Neki od simptoma su isušenost unutrašnjosti usta, gusta i ljepljiva slina, grub jezik, izrazita žeđ, rane u ustima, loš zadah, gubitak osjetila okusa, ispucale usne, te otežano žvakanje, govor i gutanje. Suhoća može poprilično iritirati, naročito zbog ljepljivog osjećaja u ustima. Ovaj problem se lako rješava jednostavnim izmjenama u načinu života i pomoću domaćih lijekova. Pobrinite se svakodnevno koristiti ove lijekove dok simptomi potpuno ne nestanu. Predstavljamo vam deset domaćih lijekova za suha usta.

1. Povećajte unos tekućine

Dehidracija organizma je jedan od najčešćih uzroka suhih usta, pa je najbolje da samo povećate unos tekućine. PraVilna hidriranost olakšava vašem organizmu da izlučuje više sline, kako bi se uklonili simptomi suhih usta. Svaki dan pijte dovoljnu količinu vode, a umjesto toga možete i sisati kockicu leda. Jedite voće i povrće koje obiluje vodom, kao što su ananas, lubenica i krastavac. Također, pijte svježe cijeđene sokove od voća i povrća. Od pomoći mogu biti i »kamilica« i »zeleni čaj«, a svakodnevno bi trebali jesti juhe i variva. Izbjegavajte napitke koji sadrže kofein, gazirane sokove i alkohol, jer oni doprinose dehidraciji.

2. Kajenska paprika

Kajenska ili crvena paprika stimulira izlučivanje sline, i jedan je od najboljih lijekova za suha usta. Također, jača osjetilo okusa, pa ćete bolje razlikovati kiselo, slatko, slano i gorko. Navlažite vrh kažiprsta i umočite u papriku, a zatim je razmažite po jeziku. U početku će vas možda malo peći, ali će slina odmah poteći. Također, možete dodati malo paprike u juhe, salate i druga jela.

3. Sjemenke komorača

Flavonoidi u sjemenkama komorača stimuliraju izlučivanje sline i pomažu u slučaju suhih usta. Usto, aromatični okus suzbija loš zadah, koji se javlja kao posljedica ovog poremećaja. Grickajte sjemenke komorača nekoliko puta dnevno, kako ne biste imali problema sa suhim ustima, a možete ih pomiješati sa sjemenkama piskavice. Popržite ih u tavi, sitno ih sameljite i dodajte malo soli. Svaki dan pojedite pola žličice ove mješavine.

Vezani članak:  Makrobiotički napitci

4. Brijest

Brijest sadrži gumiarabiku, tvar koja se pomiješana s vodom pretvara u gel koji pomaže u podmazivanju usta i grla. Osim toga smanjuje brojne neugodnosti koje se javljaju kao posljedica suhih usta. Jednu do dvije žličice glatkog brijesta dodajte u šalicu vruće vode. Pokrijte i ostavite da odstoji 10 minuta. Ocijedite, dodajte med i pijte čaj dva puta dnevno. Možete napraviti i pastu od kore glatkog brijesta u prašku i pomiješajte s dovoljno vode. Nanesite pastu u unutrašnjost usta, ostavite je da odstoji nekoliko minuta a zatim isperite usta vodom. Ovo činite jednom do dva puta dnevno.

5. Mućkanje ulja u ustima

Ova stara ayurvedska praksa pomaže u tome da usta ostanu vlažna, pa je odlična metoda za liječenje kserostomije. Također dobro je i za održavanje oralne higijene i uklanjanje lošeg zadaha. Ova metoda može se primjenjivati pomoću nerafiniranog suncokretovog, maslinovog, kokosovog ili sezamovog ulja. Jednostavno mućkajte jednu žlicu ulja u ustima oko 15 minuta (pazite da ga ne progutate), a zatim ispljunite, usta isperite mlakom vodom i operite zube četkicom i pastom. Ponavljajte svako jutro prije doručka.

6. Aloe vera

Domaći lijekovi za suha usta

Domaći lijekovi za suha usta

»Aloe vera« se od davnina koristi za li ječenje suhih usta.

Također štiti osjetljivo tkivo u ustima i poboljšava osjetilo okusa. Svaki dan pijte 0,5 dl šalice aloe vere da se riješite suhoće. Također, možete ispirati usta sokom od aloe vere nekoliko puta dnevno ili gelom od aloe premazati unutrašnjost usta. Ostavite nekoliko minuta, a zatim isperite usta hladnom vodom.

Ponovite to dva do tri puta dnevno.

7. Ulje od sjemenki grožđa

Ulje od sjemenki grožđa je još jedan učinkovit lijek, koji uklanja simptome suhih usta. Njegovo hidrirajuće svojstvo pomaže da unutrašnjost usta bude vlažna duže vrijeme. Osim toga, budući da je bogato vitaminom E, pomaže u zacjeljivanju rana u ustima. Prstima utrljajte ulje na jezik i unutrašnju stranu obraza, i ostavite preko noći. Ujutro isperite usta toplom vodom i operite zube. Postupak ponovite svaku večer prije spavanja.

8. Limun

Limunov sok stimulira izlučivanje sline i vlaži usta, a usto njegova kiselost pomaže da se usta očiste i ukloni loš zadah. Pola limuna iscijedite u čašu vode i dodajte malo meda. Pijuckajte vodu ili domaću limunadu tijekom dana da biste osigurali potrebnu hidrataciju. Limunada ne smije sadržavati šećer. Također, pospite malo soli na krišku limuna i utrljajte je u jezik kako biste poboljšali osjetilo okusa.

Vezani članak:  Imate staračke pjege? Znamo kako ih ukloniti

9. Kardamom

Kardamom je ayurvedski lijek za suha usta. Žvakanje mahune kardamoma navlažit će usta i eliminirati zadah, a postupak treba, ponavljati poslije svakog obroka ili kad su vam usta suha. Također, u šalicu tople vode dodajte jednu žličicu kardamoma, pa napitak ostavite da odstoji 10 minuta prije nego što ga ispijete. Postupak ponovite jednom do dva puta dnevno. Osim toga, usta možete ispirati dva puta dnevno toplim čajem od kardamoma.

10. Đumbir

»Đumbir« također možete upotrijebiti da navlažite usta. Taj začin, stimulira izlučivanje sline i čini vaša usta svježijima tijekom dužeg perioda. Polako žvačite komadić đumbira, i to radite nekoliko puta dnevno. Možete popiti i dvije do tri šalice čaja od đumbira s malo meda kako biste stimulirali žlijezde slinovnice.

Dodatni savjeti

• Izbjegavajte cigarete, jer duhan otežava izlučivanje sline.
• Sišite bombone bez šećera ili žvačite žvake bez šećera kako biste potaknuli izlučivanje sline.
• Spavajte u sobi u kojoj se nalazi ovlaživač ili isparivač da bi vam usta bila vlažna tijekom cijele noći.
• Dišite na nos, a ne na usta.
• Ako možete, izbjegavajte lijekove kao što su diuretici, antihistaminici i dekongestive koji isušuju usta.
• Ispirajte grlo slanom vodom 3 do A puta dnevno.
• Povremeno udahnite paru da biste navlažili dišne puteve.
• Uz pranje zuba i čišćenje koncem, svakodnevno čistite i jezik.
• Svaki zalogaj dobro žvačite, a nakon obroka isperite usta toplom vodom.
• Smanjite unos začinjene i kisele hrane, jer ona iritira usnu šupljinu.
• Grickajte hranu koja ima visok sadržaj vode, primjerice celer, da biste stimulirali žlijezde slinovnice i hidrirali usta.