Kamilica (Matricaria chamomillla L.) je ime dobila na osnovu latinske riječi mater – majka, dok se u starim riječnicima ta prije upotrebljavala za uterus tj. maternicu. Riječ je o svima nam dobro poznatoj, maloj zeljastoj jednogodišnjoj korovskoj biljci, kojoj stabljika naraste od 15 do 30 cm i prilično je razgranata. Cvjetne glavice rastu pojedinačno i ugodno mirišu. Okus im je malo gorak. Latice cvijeta su bijele, a cvjetište žuto i na presjeku šuplje. Cvate od svibnja do kolovoza, a ubiremo samo cvjetne glavice bez peteljki u lipnju i srpnju. Biljku potom sušimo u hladu i na propuhu. Kamilica se također uzgaja plantažno i to sjemenom u proljeće; traži stanište na suncu ili barem na dobro osunčanom mjestu. Odgovara joj i obična vrtna zemlja. Treba je zalijevati redovito ali ne vrlo često.
Kamilica – Lijek za upalna stanja
Sadrži karotin, nikotin, 11 flavonoida, organske kiseline, vitamine C i B grupe, kumarin, stearin, kalcij, fosfor, sumpor, gorke tvari, tanin, gume i eterično ulje tamno plave boje zbog azulena. Upotrebljava se na razne načine, a na cijeni je zbog tri načina djelovanja: sprječava upale, uklanja grčeve i pospješuje zacjeljivanje rana i to kao čaj – oparak, u obliku tinkture, tekućeg ekstrakta, ili u obliku raznih farmaceutskih preparata kao karminativ, blagi spazmolitik, antiflogistik i antiseptik. Vanjska primjena podrazumijeva: ispiranja kod upala kože i sluznica, obloge i ljekovite masti za rane. Odavno se preporučuje u slučajevima bolnog mjesečnog pranja i to da se popije više puta dnevno šalica vrućeg čaja. Najobičniji čaj od kamilice pomoći će i kod nateklih očiju i podbuhlih vjeđa. Komade vate namočite u mlaki čaj od kamilice i privijte na oči. Već nakon jednokratne uporabe primijetit ćete kako vam bjeloočnica nije više protkana krvnim žilicama i da su oči dobile sjaj. Kamilica je i jedno od najboljih sredstava za žene i djecu. Koristi se za liječenje razdražljivosti, kod neuralgija, reumatizma, križobolje, nemira, nesanice, duševne klonulosti, premorenosti, kod oboljenja želuca i crijeva, bolesti probavnih organa, te liječenje bubrega, jetre i žuči, te za ispiranja. Kamilica utrostručuje broj leukocita, olakšava probavu, odstranjuje nadimanja i smanjuje sekreciju pri upali crijeva, te normalizira stolicu.Kamilica – Kako je možemo upotrebljavati
ČAJEVI OD KAMILICE
Protiv noćnih mora i nemirna sna – posebno kod djece – pomaže čaj od kamilice prije spavanja.
Za djecu se čaj pravi od 1-2 žlice 3-4 puta dnevno. Odrasli uzimaju 3 ili 4 šalice čaja.
Čaj od kamilice za odrasle: Priprema se od 2 žlice cvijeta, koji se preliju s 2-3 dl kipuće vode. Kad odstoji 1 sat procijedi se i zasladi medom. Pije se topao čaj. Taj čaj umiruje bolove u tijelu gdje god se pojavili. Čaj od kamilice upotrebljava se i kod neuralgičnih bolova radi smanjenja bola, jer čaj djeluje smirujuće.
Čaj od kamilice za novorodenčad pomaže protiv grčeva u trbuhu i prehlade. Upotrebljava se za ispiranje spolnih organa, a jaki čaj od kamilice služi za ispiranje i oblaganje očiju u slučaju katara i upale vjeđa.
NAPOMENA: Kamilica se ne smije kuhati, jer kuhanjem isparavaju eterična ulja, koja su glavni ljekoviti sastojak.
TOPLI OBLOZI
Topli oblozi od kamilice pomažu da otekline brže splasnu. Oblozi moraju biti topli i treba ih mijenjati svakih 15 do 45 minuta, u protivnom pojačavaju bol.
PARENJE KAMILICOM
Parenje kamilicom je dobro protiv bolova uha, a grgljanje sprječava infekcije usne šupljine, zubnih fistula i angine. Protiv gripe i nazeba korištenje kamilice ublažuje bolove u glavi, nogama i leđima.
UPALJENI OČNI KAPCI
Treba ih ujutro i navečer isprati preljevom od kamilice. Jedna do dvije žličice izmrvljenih cvjetova kamilice prelije se čašom kipuće vode i ostavi 15 minuta stajati. Komadić sterilne vate namoči se u taj čaj i stavi na zatvorene kapke i drži 3 do 5 minuta, dok se leži.
ČAJNA MJEŠAVINA
Mješavina metvice (Mentha piperita) i kamilice u jednakom omjeru daje čaj koji pospješuje znojenje, uklanja nadutost trbuha, navale krvi u glavu i pomaže protiv nervoze. Pije se 1 šalica 3 puta dnevno.
KAMILICA ZA ISPIRANJE USNE ŠUPLJINE
Jednu žlicu cvjetova kamilice preliti čašom vrele vode, ohladiti, procijediti i upotrebljavati kao blago antiseptičko sredstvo za ispiranje usne šupljine.
ČAJNA MJEŠAVINA KOD UPALE SLUZNICE I DESNI
Uzeti 30% lista kadulje, 20% cvijeta kamilice i 50% tinkture mirhe (10%-tna). Pripravak se primjenjuje pri upali sluznice i desni, kod krvarenja iz zubnog mesa ili kao terapija kod akutnih ulceracija i oštećenja sluznice usta raznih uzroka, te kod stomatitisa, gingivitisa, afta i dekubitnih ulcera. Smanjuje bol, upalu i eventualno prisutnu infekciju. Naime, tinktura mirhe poznata je po svojim sposobnostima da se hvata za tkivo i jača krvni imunitet, posebice kod upala u ustima i na nepcu.
ČAJNA MJEŠAVINA KOD GASTRITISA
Gastritis se može liječiti biljkama koje imaju svrhu reguliranja stvaranja želučane kiseline, ublažavanja živčane napetosti i smirenja sluznice probavnog sustava te ubrzanja resorpcije suvišnih izlučevina. Dobro se liječi ovom mješavinom biljaka:
• 25-30 g suručice
• 15 g korijena bijelog sljeza
• 15 g marulje
• 8 g cvjetova kamilice
Stavi se u pola litre kipuće vode. Odmah skinuti s vatre i poklopiti, mlako uzimati 2-4 žličice s istom količinom vode 2 sata prije obroka.
MJEŠAVINA KOD POVRAĆANJA
Povraćanje se liječi smjesom bilja u sastavu:
• 60 g lišća matičnjaka
• 40 g lišća metvice
• 40 g cvijeta kamilice
Od toga se napravi mješavina, uzme jedna žlica i prelije kipućom vodom. Preko dana uzima se više puta po jedan gutljaj.
UVARAK KOD PARADONTOZE I UPALE ŽDRIJELA
Kod oboljenja sluznice usne šupljine, zubnog mesa i krvarenja s uspjehom se upotrebljava smjesa kamilice i kadulje u omjeru 50:50. Ta se smjesa najprije prelije sa 3 dl kipuće vode, zatim se kuha 10 minuta pa procijedi. Nerazrijeđenim uvarkom se ispiru usta i grglja kod upale ždrijela.
MJEŠAVINA PROTIV PROLJEVA
Uzme se 40 g cvjetova kamilice i po 30 g listova matičnjaka i listova metvice. Sve se dobro izmiješa, uzme jedna žlica i prelije s 2 dl kipuće vode, od toga se dnevno pije pola čaše.
ČAJ ZA ZNOJENJE
Obično je kombiniran od više biljaka. Uzme se po 30 g cvata lipe i cvata bazge, te 40 g cvijeta kamilice. Napravi se mješavina i od nje se uzme jedna velika žlica, prelije čašom kipuće vode, ostavi 15 minuta i procijedi. Čaj se pije vruć i zaslađen medom.
Kamilica u kozmetici
ULJE ZA LICE
U kozmetici kamilica se može pripremiti na mnogo načina. Evo jednog: uzme se 100 g kamiličinog cvijeta i namoči u litri suncokretovog ulja te zatim kuha 3 sata na pari pa procijedi. Dobije se ulje kojim možete navečer umjesto krema mazati lice. Prije nego što tim uljem namažete lice, prvo ga dobro naparite nad čajem od kamilice, kako bi para omekšala kožu.
KAMILICA OBLOG POSLIJE BRIJANJA
Na nadraženu kožu lica poslije brijanja muškarci mogu staviti oblog od preljeva kamilice. Preljev se pravi tako da se jedna žličica smrvljenih cvjetova kamilice prelije čašom kipuće vode i ostavi 10-15 minuta da stoji i zatim stavlja kao oblog na lice.