Nesanica: Što će vam lijekovi kad su tu ljekovite biljke

Nedostatak sna može zadesiti svakoga u bilo koje vrijeme i na bilo kojem mjestu. Povremena borba s nesanicom ne treba vas zabrinjavati, ali ukoliko se svakodnevno susrećete s ovim problemom, on će se neminovno loše odraziti na pravilno funkcioniranje organizma, kao i na obavljanje poslova i aktivnosti. Statistike pokazuju da oko 30 % svjetske populacije pati od insomnije skoro svake noći. Razlozi su brojni, kako fizički tako i psihički. Kronične bolesti poput artritisa, astme, srčanih problema, fibromialgije, tinitusa (zujanje u ušima) i »visokog krvnog tlaka« nerijetko uzrokuju besane noći. »Depresija i anksioznost« također mogu negativno utjecati na zdrav san. Ne treba zanemariti ni genetsku komponentu, budući da je jedno obimno istraživanje pokazalo da čak 77 % ispitanika koji se bore s insomnijom u svojoj obitelji ima nekoga s istim simptomima.

Možda vam manjka melatonina

Ovaj prirodni spoj, poznat i kao hormon sna, posljednjih godina sve češće ulazi u recepture preparata i suplemenata koji se koriste za liječenje nesanice. Melatonin doprinosi tome da se skrati vrijeme koje vam je potrebno da zaspite, što je veliko olakšanje za one koje muči nesanica. Ukoliko želite podići razinu ovog hormona, osim u obliku suplemenata, možete ga unositi i putem namirnica kao što su trešnje, banane, bademi, sjemenke suncokreta i zobene pahuljice.

Apoteka je prvo mjesto gdje mnogi pokušavaju pronaći rješenje za ovaj problem. Sedativi i tablete protiv nesanice postali su jedni od najprodavanijih farmaceutskih proizvoda. Ipak, kao i u slučaju mnogih drugih tegoba, priroda i za nesanicu nudi mnogo zdraviju alternativu.

Valerijana

Ova višegodišnja zeljasta biljka sadrži valerijansku kiselinu, koja je odgovorna za njezino seđativno djelovanje. Zato ne čudi što se valerijana stoljećima koristila kao prirodni lijek protiv nesanice, najprije u Europi Aziji, a zatim i u drugim dijelovima svijeta. Osim toga, pomaže ublažiti simptome anksioznosti i nervoze.

Može se upotrebljavati kao čaj, tinktura ili u obliku kapsula. Za razliku od sintetskih lijekova, valerijana gotovo da nema neželjenih efekata. Ipak, budući da je jedan od najjačih prirodnih sedativa, treba izbjegavati vožnju i bavljenje poslovima koji zahtijevaju punu koncentraciju.

Kamilica

Nesanica - Što će vam lijekovi kad su tu ljekovite biljke - kamilica

Prednost čaja od kamilice je što se redovitim
i dugotrajnim konzumiranjem njezino
djelovanje pojačava.

Zahvaljujući spoju apigeninu, »kamilica« ima umirujuća svojstva koja nam mogu pomoći da lakše zaspimo. Njezin utjecaj na mozak sličan je onome koji proizvode benzodiazepini, ali bez nuspojava kao što su glavobolja, vrtoglavica, košmari i slično. Još jedna prednost čaja od kamilice je u tome što se redovitim i dugotrajnim konzumiranjem njezino djelovanje pojačava, za razliku od lijekova, na koje mnogi postaju rezistentni poslije određenog perioda.

Vezani članak:  Biljke za zdraviji životni okoliš

Kantarion

Osim što se smatra promotorom dobrog sna, kantarion je i jedan od najpoznatijih prirodnih antidepresiva. Pospješuje izlučivanje serotonina (tzv. hormona sreće), smiruje nervozu i popravlja raspoloženje, pa samim tim stvara uvjete za miran san. Svakodnevno možete piti čaj od kantariona ili kantarionovo ulje za unutrašnju upotrebu.

Majčina dušica

Još jedna biljka s dugom tradicijom, koju je u svojim spisima spominjao još Hipokrat, u staroj Europi koristila se za mnoge tegobe, pa tako i kao prirodni sedativ koji tjera košmarne snove. I danas se majčina dušica često preporučuje ljudima koji pate od anksioznosti, koji su izloženi velikim stresovima, pa im uslijed toga fali miran san. Može se upotrijebiti kao tinktura ili kao čaj.

Matičnjak

U ljekovite svrhe koristi se list, a među njegovim mnogobrojnim svojstvima je i smirivanje živaca i borba protiv nesanice. Matičnjak, poznat i kao melisa, ima ugodan miris, sličan limunu, i najčešće se konzumira kao čaj. Prema nekim studijama, u liječenju insomnije pokazala se odličnom kombinacija valerijane i matičnjaka, ali takvu mješavinu ne treba praviti na svoju ruku, već samo prema uputstvima stručne osobe.

Lavanda

Lavandino ulje idealan je prirodni lijek za sve koji imaju problem s nesanicom. Efikasno umanjuje simptome umora, iscrpljenosti, nervoze, pa na taj način pomaže da se lakše utone u san. Brojne studije su pokazale da su ispitanici proveli mnogo mirnije noći i spavali bez prekida otkad su umjesto lijekova počeli koristiti ulje od lavande – bilo da je u pitanju oralna upotreba, sipanje nekoliko kapi na jastuk ili difuzija.

Kalifornijski mak

Iako ovdje uglavnom raste crveni mak, sjeme njegovog kalifornijskog srodnika može se nabaviti kod nas, kao i suplementi koji sadrže ovu američku biljku. U njemu se nalaze neki od alkaloida kao i u opijumskom maku, ali u mnogo manjem postotku, tako da ga mogu koristiti i djeca. Ubraja se u promotore dobrog i mirnog sna, a djeluje i kao blagi analgetik, pa tako može suzbiti neke bolove koji također mogu biti uzroci nesanice.

Divlja salata

Ovu biljku su još stari Grci i Rimljani koristili za liječenje raznih tegoba. Ekstrakt koji umiruje duh, tijelo i donosi miran san dobiva se iz sjemenki i listova divlje salate. Ipak, s njom treba biti vrlo oprezan, jer nekontroliran i prekomjeran unos može izazvati trovanje. Zato je veoma važno upotrebljavati je prema farmaceutskim uputstvima ili se strogo pridržavati recepata propisanih u priručnicima narodne medicine.

Isprobajte i ovo …

NAPITAK ZA MIRAN SAN

Sastojci: 1 šalica kravljeg mlijeka • 1 vrećica čaja od kamilice • 2 žličice kakao praha • 20 kapi tinkture vaierijane

Priprema: Prokuhajte mlijeko s čajem od kamilice osam do deset minuta, kako biste dobili infuziju. U drugoj posudi (šalici) pomiješajte kakao u prahu s malo vode kako biste dobili gušću smjesu. Izvadite vrećicu čaja iz mlijeka, dodati tinkturu vaierijane, a zatim ulijte tekućinu u šalicu s kakao pastom i dobro promiješajte kako bi se sve spojilo. Ovaj napitak možete piti oko pola sata prije spavanja.

SUPERMJEŠAVINA

Sastojci: 20 g kamilice • 10 g metvice • 10 g matičnjaka • 5 g korijena vaierijane

Priprema: Jednu žličicu mješavine prelijte s 2 dl kipuće vode i ostavite poklopljeno da odstoji pola sata. Procijedite i pijte prije spavanja.

LIMUNADA S LAVANDOM

Sastojci: 1 limun • 2 dl vode • 1 žličica meda • 3-5 kapi tinkture lavande

Priprema: Napravite limunadu i pijte svaku večer prije spavanja.

SMOOTHIE S KAMILICOM

Sastojci: 1 žličica suhe kamilice • 100 g endivije ili obične zelene salate • 1 banana • sok od pola limuna • 2 dl vode

Priprema: Prelijte kamilicu kipućom vodom i ostavite poklopljeno da se ohladi. Zatim procijedite i čaj ulijte u blender. Dodajte preostale sastojke i dobro izmiksajte. Popijte navečer prije spavanja.