Napravite ljekoviti jastuk od koštica višnje!

Sezona višanja je upravo počela, ali nije naodmet da je dočekamo spremni. I to zbog koštica. Naime, suvišno je pričati o ljekovitim svojstvima ovog voća, a naročito o njegovom djelovanju na kardiovaskularni sustav. Ali, jeste li znali koliko su koštice od višanja moćne? Navikli smo ih bacati, a to je zaista šteta. Naime, uz malo truda, možete napraviti ljekoviti jastuk od koštica višnje koji ublažava bol u zglobovima i pomaže da se nosite s nervozom i stresom.

Vlakna koja čine jezgru višnje odlično zadržavaju i toplinu i hladnoću, pa ovi jastuci mogu zamijeniti termofor, ali i vrećicu s ledom. Zagrijan ljekoviti jastuk od koštica višnje smanjuje napetost u mišićima, grčeve u trbuhu, bolove i ukočenost vrata, promrzline … S druge strane, rashlađen jastuk pomaže u slučaju uganuća, modrica, zubobolje, glavobolje, migrene.

Kako se pravi ljekoviti jastuk od koštica višnje

Ne bacajte koštice od višanja - I ne znate koliko su moćne!

Koštice od višanja koriste se za pravljenje
jastuka koji ublažavaju migrenu,
glavobolju i bolove u zglobovima.

Dobro operite iskorištene koštice, raširite ih na pladnjeve i sušite nekoliko dana na zraku (ali ne na direktnom suncu). Nakon toga stavite ih u lanenu, pamučnu ili svilenu vrećicu i oblikujte jastuk po želji, tj. kako vam najviše odgovara. Polukružni jastuk idealan je za držanje oko vrata, a pravokutni za druge dijelove tijela. Jastučnicu napunite sa 300-400 g suhih koštica (to otprilike bude šest do osam kilograma svježih višanja), zašijte i – odmah je možete koristiti. Zanimljivo je i to da ovakav jastuk može služiti godinama a da ne izgubi svoje svojstvo.

Savjet plus: Najbolje bi bilo da napravite jastučnicu s gumbićima ili čičak-trakom s obzirom na to da se sam jastuk s košticama višnje ne smije prati.

Kad se koristi

GLAVOBOLJA

Jastuk od koštica višnje ublažava glavobolju, a ovisno o uzrocima – pomaže u toplom, prohladnom i hladnom obliku ukoliko se pet do deset minuta drži na čelu, tjemenu ili potiljku. S obzirom na to da su koštice okruglog oblika, jastuk pruža efekt masaže, poboljšava cirkulaciju i pomaže da se opuste mišići glave, ramena i vrata.

PSIHOFIZIČKA NAPETOST

Prenapregnutost i preopterećenje, fizičko i emocionalno, danas je vrlo čest problem kod ljudi. Jastuk vam može pomoći da se opustite ako ga koristite u zagrijanom obliku. Stavite ga na ramena, u predjelu vrata, i držite 10-15 minuta. Za još bolji učinak, zauzmite udoban položaj koji vam najviše odgovara – bilo da je sjedeći, ležeći ili čak stojeći ako vam je tako ugodno – i vrlo brzo osjetit ćete olakšanje.

PMS

Topao jastuk pomoći će ženama koje se svakog mjeseca muče s PMS-om. Zagrijan jastuk stavite 10-15 minuta na donji dio trbuha i donji dio leđa.

Vezani članak:  Znate li kako se pravilno skuplja, skladišti i čuva ljekovito bilje

NESANICA I NERASPOLOŽENJE

Ugrijan jastuk poboljšava raspoloženje i pomaže da lakše zaspite svake noći. Opustite se u omiljenoj fotelji ili stolici 15 minuta. Topao jastuk redom premještajte – od vratne zone, niz leđa, pa sve do stražnjice, zadržavajući se minutu-dvije na svakom području. Zatim ga možete staviti na koljena, a na kraju jastuk spustite na zglobove nogu i stopala. Noću na jastuk koji inače koristite stavite ohlađen ili topao jastuk od koštica višnje.

KRONIČNI CISTITIS

U periodu pogoršanja stanja topao jastuk s košticama višnje stavite na donji dio trbuha u trajanju 10-15 minuta. Pomoći će vam da brže ozdravite.

UGANUĆA, MODRICE I OTEKLINE

Uganuća, modrice i otoke najbolje je tretirati hladnim kompresama. Jastuk stavite u zamrzivač na dva sata, ali ne direktno, već ga prvo stavite u vrećicu. Ohlađen jastuk držite na bolnom mjestu dok god vam bude godilo.

ARTRITISS

Ovu bolest prate bol, oticanje, crvenilo i povišena temperatura u predjelu zahvaćenih zglobova. Uz uobičajene medicinske procedure koje prakticirate prema liječničkoj preporuci, uključite i upotrebu hladnog jastuka: 10-15 minuta tri do pet puta na dan dok se ne smanji upala.

MENOPAUZA

Mnoge žene smatraju da su tijekom menopauze hladni oblozi pravi spas, barem u određenim trenucima, tako da je pravi savjet da hladne jastuke imate spremne u zamrzivaču, jer će vam pomoći kod valunga. Pružit će vam olakšanje i sniziti temperaturu tijela.

PROBLEM S LUMBALNIM DIJELOM KRALJEŽNICE

Ukoliko ste prinuđeni duže vremena sjediti za računalom ili je vaš posao takav da ste veći dio dana u automobilu, jastuk sobne temperature stavite na donji dio leđa, malo iznad struka. Držite najmanje pola sata dnevno.

OSLABLJENA CIRKULACIJA U VRATU

Ukoliko imate problem s cirkulacijom u vratnom dijelu, jastuk od koštica višnje koristite na sljedeći način: nekoliko puta dnevno lezite na leđa postavivši jastuk na donji dio potiljka. Ostanite tako po 15-30 minuta.

Kako se koristi

Važno je napomenuti da je jastuk od koštica višnje potpuno bezopasan za sve uzraste i upotrebljava se uvijek na čistu kožu ako se stavlja direktno. Nikako ga nemojte koristiti nakon upotrebe masti, gelova, krema i slično. Jastuk može poslužiti na tri načina:

NEZAGRIJAN (sobne temperature) – koristi se kao ortopedski jastuk. Ležeči na jastuku, lako stabilizirte položaj glave i vrata, poboljšavajući cirkulaciju u mozgu i normalizujući san. Može se koristiti i u sjedećem položaju – za poboljšanje držanja vrata, leđa i križa, s laganim efektom masaže.

Vezani članak:  Znate li jesti voće?

ZAGRIJAN (grije se na radijatoru ili u pećnici osam do deset minuta na 80 °C, ili u mikrovalnoj od 30 sekundi do najviše dvije minute): Prije korištenja pustite da se malo rashladi, ali ne brinite zbog toga, koštice dugo zadržavaju toplinu. Ugrijan jastuk opušta napete mišiće i smanjuje grčeve, a koristi se i za masažu. Kad se zagrije, ima ugodan miris, koji podsjeća na svjež kruh.

RASHLAĐEN (jastuk se stavi u zamrzivač na sat-dva, a kad je zima – može se rashladiti na prozoru ili na terasi): Hladan jastuk od koštica višnje ima okrepljujući i analgetski učinak. U slučaju umora pomaže da se oslobodite pospanosti. Također, ukoliko ste prinuđeni boraviti u zagušljivoj prostoriji, normalizira rad mozga, potiskuje glavobolju kod visoke temperature ili bilo koju jaku bol (kao prilikom uganuća), te smanjuje oteklinu i ublažava modrice.

Jednostavno, jastuk se može koristiti u svakoj situaciji kad se i inače primjenjuje hladni oblog.

Višnje su neizostavno voće naših vrtova. Generacije su odrastale berući njezine plodove i uživajući u njihovom slatkokiselom okusu. Višnja je sastojak jednog od najpopularnijih sezonskih kolača, od nje se prave izvrsni sokovi i rakija višnjevača. Višnja je popularna ne samo zbog svoje dostupnosti i ljepote, već nam i pruža istinski osjećaj opuštenosti i sreće. Znanstvenici su potvrdili i zašto. Navodi se da dvadesetak plodova višnje dnevno ima isti učinak kao aspirin ili ibuprofen te su od iznimne pomoći svima koji boluju od reumatoidnog artritisa, osteoartritisa i gihta. Višnje doprinose bržem oporavku mišića nakon treninga, a iskustva su pokazala da smanjuje njihovu upalu te su omiljeno voće sportaša. Višnje posjeduju i jako antioksidativo djelovanje zahvaljujući polifenolnim flavonoidima antocijanima, pigmentima koji im daju boju, a djeluju preventivno protiv neurodegenerativnih bolesti te ih nutricionisti preporučaju starijoj populaciji. Višnje također imaju utjecaj na razinu triglicerida i lošeg kolesterola, pa time štite od srčanožilnih bolesti. Ako patite od nesanice, mogle bi vam pomoći višnje. One, naime, sadrže melatonin, hormon koji potiče san. Da biste se dobro naspavali, preporuča se popiti čašu čistog soka od višanja prije spavanja.