Rak pluća: Bokvica, iđirot i peršin – najbolji narodni lijekovi

Karcinom bronha najčešće se otkriva u poodmaklom stadiju, čime se znatno smanjuju šanse za izliječenje. Međutim, brojne ljekovite biljke mogu ublažiti simptome i zaustaviti napredovanje bolesti.

Usprkos jasno uočIjivim natpisima na kutijama cigareta, koji nedvosmisleno poručuju da pušenje ubija, strastvene pušače teško je natjerati da odustanu od svojeg poroka. Svaki put kad udahnu duhanski dim pun štetnih tvari, škode ne samo svojim plućima, već i cijelom organizmu, dok oblak koji se stvara prilikom izdisanja ugrožava i zdravlje nepušača u blizini. Zagriženi pušači, koji konzumiraju po dvije kutije cigareta dnevno, imaju do 60 puta veći rizik od obolijevanja nego oni koji ne uživaju u duhanskom dimu. Upravo je konzumiranje cigareta najopasniji faktor rizika za nastanak karcinoma pluća, koji se vrlo rijetko dijagnosticira osobama mlađim od 40 godina, a najčešći je među onima koji su zagazili u sedmo desetljeće.

Nisu samo cigarete krive

Rak pluća je u muškoj populaciji najčešće dijagnosticirana maligna bolest, koja ujedno odnosi i najviše života, dok je kod pripadnica ljepšeg spola po učestalosti, ali i smrtnosti, odmah iza raka dojke. Kakav god zrak da udahnemo, on kroz dišne puteve mora stići u lijevo i desno plućno krilo, odakle kisik odlazi u krv, a oslobođen ugljik-dioksid iz krvi se, opet kroz pluća, vraća prema van. Kako sve što udahnemo mora proći kroz pluća, jasno je da dugogodišnje udisanje štetnih tvari može biti pogubno za njihovo zdavlje. Iako 85 posto oboljelih od raka pluća čine dugogodišnji pušači, cigarete nisu jedini krivci za nastanak malignog tumora, koji se može širiti i na druge organe.

Utjecaj gena i profesije

Osim genetske predispozicije, na nastanak karcinoma mogu utjecati i život u zagađenim područjima u blizini tvornica i udisanje zraka punog otrova industrijskog porijekla, kao i rad s kemikalijama u industriji kože, guma, boja i lakova. Podložniji su mu i radnici u tiskarama, ljevači, zavarivači, te ljudi koji su angažirani na poslovima kemijskog čišćenja. S druge strane, povećanom riziku od karcinoma izložene su i osobe čija su pluća ranije oboljela, bilo od kronične plućne bolesti, tuberkuloze ili tumora, bez obzira na to je li izraslina bila benigna ili kancerogena.

Uporni kašalj – znak za uzbunu

Nadražajni, suhi, uporni kašalj, otežano disanje s epizodama nalik na napadaje bronhitisa, ispljuvak u kojem se može primijetiti krv, te bol u grudima, ponavljana upala pluća, umor i gubitak teka, koji prati smanjenje tjelesne težine, mogu ukazivati na karcinom pluća. Ukoliko su se razvile metastaze, moguća je i bol u kostima, neurološki problemi poput glavobolje i slično, ovisno o pogođenim područjima. Ipak, treba imati na umu da nijedan od navedenih simptoma nije karakterističan isključivo za malignu bolest. Većina njih je samo alarm da nešto s plućima nije u redu i mogu se javiti kao pratitelji drugih plućnih bolesti. Sam karcinom u početnom stadiju obično ne daje nikakve simptome i najčešće se otkriva slučajno. Prve tegobe javljaju se u kasnijim fazama bolesti, kad su tumorske stanice putem krvotoka već stigle do drugih organa – najčešće jetre i mozga, kostiju.

Postavljanje dijagnoze

Rak pluća najčešće nastaje u dišnim putevima, zbog čega je poznat i kao karcinom bronha. Dijagnoza se nakon uzete anamneze obično postavlja bronhoskopijom – kroz nos ili usta u dišne puteve ubacuje se savitljivi instrument, kojim se može pregledati stanje dišnih puteva, ali i uzeti neophodni uzorak tkiva za analizu. Osim toga, mogu se primijeniti CT skener, magnetna rezonanca, te pregled medijastinuma (sredoprsja) i limfnih čvorova u blizini pluća kroz mali rez na grudima, a uz korištenje posebnog instrumenta. Ako je dijagnosticiran karcinom, ispituje se plućna funkcija, nakon čega se donosi odluka o načinu liječenja, u skladu s veličinom i lokalizacijom tumora, te starosti i općim zdravstvenim stanjem bolesnika, o čemu odlučuje liječnik specijalist.

Liječenje i prehrana

Rano otkrivanje bolesti uvelike pojačava šanse za izliječenje, ali to se događa u svega 15 do 20 posto slučajeva. Ako se rak nije proširio na druge organe, moguće je odstranjivanje tumora ili čak jednog cijelog plućnog krila kirurškim putem, s tim što se kirurgija najčešće kombinira s kemoterapijom ili radioterapijom, čiji je zadatak usporiti rast tumora. Važnu ulogu u liječenju igra i promjena načina prehrane – treba izbjegavati prerađenu hranu, a jelovnik obogatiti svježim voćem, koje je nepresušni izvor vitamina C. Naročito se preporučuju paprike i narančasto i zeleno lisnato povrće, poput mrkve, špinata ili kelja. Proteini iz mesa, peradi i mliječnih prerađevina također mogu pomoći. Rafinirana ulja treba zamijeniti hladnoprešanim, a nezaobilazni začini trebali bi biti kurkuma, peršin, đumbir i češnjak.

Ubija li soda bikarbona rak?

Sve veći broj poklonika alternativnih metoda liječenja tvrdi da soda bikarbona ubija maligne stanice i sprečava širenje raka, a način upotrebe ovisi o stadiju bolesti. U cilju prevencije ili liječenja rane faze karcinoma pluća, 1 žličicu pročišćene sode bikarbone (koja ne sadrži aluminij) treba rastopiti u čaši tople vode. Pije se dva puta dnevno tijekom tri dana, a terapija se ponavlja nakon desetodnevne pauze. Jednako je učinkovita i mješavina od 1 žlice pročišćene sode bikarbone, svježe iscijeđenog soka od 1 limuna i 2,5 dl vode, koju treba piti tijekom dana. Ako je bolest napredovala do druge faze, u čaši tople vode treba otopiti po 1 žličicu pročišćene sode bikarbone i meda. Pije se dva puta dnevno tijekom deset dana. S druge strane, ako liječnik dijagnosticira malignu bolest u uznapredovalom stadiju, jednom dnevno treba uzimati mješavinu 1 žličice sode i 1 žličice meda (bez vode).

Vezani članak:  Zaljutite obroke, bit će vam drago

Tim snova: paprika i ulje sjemenki grožđa

Crvena ljuta paprika odličan je borac protiv raka, jer sadrži kapsaicin. Sameljite 1,5 kg ljute paprike zajedno sa sjemenkama i uspite ih u teglu zapremnine 1,5 l. Prostor do vrha tegle dopunite uljem od sjemenki grožđa, koje ima antikancerogena svojstva, iako možete koristiti i ono od lanenih sjemenki, ali i ekstradjevičansko maslinovo ulje. Zatvorite posudu i ostavite je da odstoji 7-10 dana na hladnom i tamnom mjestu, uz svakodnevno mućkanje. Nakon toga, tijekom šest mjeseci, uzimajte po jednu žličicu lijeka pet puta dnevno prije obroka uz malo kruha, jogurta ili mlijeka, koje će ublažiti osjećaj žarenja.

Dragocjeni peršin i češnjak

Rak pluća: Bokvica, iđirot i peršin - najbolji narodni lijekovi

Peršin ubija do 86 % malignih stanica in vitro.

U blenderu izmiksajte jednake količine češnjaka i korijena hrena. Mješavinu čuvajte u hladnjaku, a 3-4 puta dnevno pomiješajte po pola žličice lijeka u pola šalice toplog mlijeka i popijte. Ipak, nemojte koristiti ovaj lijek ako ste trudni, imate čir na želucu ili dvanaesniku ili neku drugu bolest gastrointestinalnog sustava. Češnjak se može koristiti i samostalno – treba pojesti po jedan češanj tri puta dnevno prije obroka, a neugodan zadah može se neutralizirati žvakanjem peršina, koji se također smatra odličnim borcem protiv raka. Može pomoći i čaj koji se radi tako što se 15 g sjeckanog peršinovog korijena prelije šalicom kipuće vode, ocijedi se nakon što odstoji nekoliko minuta, a pije tri puta dnevno prije obroka.

DOBRO JE ZNATI: Tvar koja ubija stanice raka
Peršin se smatra jednim od učinkovitijih prirodnih lijekova u borbi protiv ove opake bolesti. Studija objavljena u časopisu Pub Med 2013. godine dokazala je da peršin ubija do 86 posto malignih stanica in vitro. »Peršin« sadrži apigenin, tvar koja inhibira proliferaciju zloćudnih stanica, koja je u kombinaciji s lijekovima protiv tumora vrlo učinkovita. Apigenin se može naći i u luku, celeru, artičokama, korijandru, origanu, narančama, crnom vinu i čaju od kamilice.

Moćna tinktura

Od češnjaka se može napraviti i tinktura. Oljuštite 1 kg češnjaka i prelijte ga s 5 dl 70-postotnog alkohola. Nakon što odstoji na tamnom mjestu, ocijedite ga kroz dvoslojnu gazu. Prvog dana uzimajte po 1 kap tinkture tri puta dnevno, pola sata poslije jela, a dozu udvostručite svakog sljedećeg dana. Liječenje traje mjesec dana, s tim što se lijekovi od češnjaka ne preporučuju onima koji pate od niskog krvnog tlaka.

Mast od jazavca ublažava tegobe

Jazavčeva mast koristi se u borbi protiv kašlja i upale pluća, a učinkovita je i protiv raka. Ako se bolest otkrije u ranoj fazi, dovoljno je uzimati po 1 žlicu masti prije jela, a ako rak uzrokuje tegobe, onda 100 g masti treba pomiješati s 50 ml konjaka, 50 g usitnjenog češnjaka i 50 ml soka od aloje. Uzima se pet puta dnevno po jedna žlica lijeka. Drugi način pripreme lijeka je miješanje jednakih količina jazavčeve masti, livadnog meda, soka od aloje i konjaka, a uzima se po jedna žlica, tri puta dnevno prije obroka. Lijek se može napraviti i bez masti od jazavca – u blenderu izmiksajte 1/2 kg bagremovog meda, 3 velika alojina lista i 3 žlice konjaka. Uzimajte po jednu žlica pola sata prije obroka, tri puta dnevno. Med možete koristiti i u kombinaciji s đumbirom i to tako što se 3 veća korjena đumbira usitne i pomiješaju s 1/2 kg pčelinjeg proizvoda. Uzima se po jedna žlica prije svakog obroka.

Pijte čajeve od stolisnika i preslice

Austrijska travarica Maria Treben savjetovala je uzimanje četiri šalice čaja od hajdučke trave dnevno: jednu punu žličicu biljke prelijte s 2 dl kipuće vode i ostavite poklopljeno da odstoji 20 minuta, a nakon toga ocijedite. Osim toga, po njezinoj preporuci, treba piti i čaj od preslice, i to jednu šalicu ujutro na prazan želudac, a drugu navečer, pola sata prije večere. Čaj se priprema na isti način kao i onaj od hajdučke trave, a ako se pojave bolovi, u predjelu pluća tijekom noći treba držati parne obloge od preslice. Rade se tako što se pregršt biljke stavi u sito, koje se stavlja nad posudu s kipućom vodom. Kad trava omekša, vruću je treba umotati u pamučnu tkaninu i staviti na bolno mjesto.

Vezani članak:  Biljke koje liječe upalu pluća

Žvačite korijen iđirota

Osim čaja i parnih obloga od preslice, travarica Maria Treben preporučila je i žvakanje korijena iđirota tijekom dana – čvrste ostatke treba ispljunuti, a sok progutati s malo čaja od hajdučke trave: S druge strane, fitoterapeut Dragoslav Životić savjetovao je žvakanje loptica, koje se rade na sljedeći način: Uzmite 2 žlice sitno nasjeckanog lista trputca i po 1 žlicu lista i cvijeta podbjela i lista hajdučke trave. Sve to pomiješajte s 3 žlice bagremovog meda i od te mješavine napravite 3 loptice. Žvačite po 1 lopticu dva puta dnevno po pola sata – sok gutajte, ostalo ispljunite.

Blagodati zelenog čaja

Pojedine studije pokazale su da je »zeleni čaj« učinkovit u prevenciji raka pluća, kao i borbi protiv te teške bolesti. Smatra se da redovito konzumiranje tog napitka smanjuje štetno djelovanje duhanskog dima. Istraživanjima je utvrđeno da su osobe koje piju jednu šalicu zelenog čaja dnevno izložene čak pet puta manjem riziku od obolijevanja u odnosu na one koji ne konzumiraju taj napitak. To se naročito odnosi na ljude koji nemaju genetsku predispoziciju za karcinom bronha.

Pomažu i maslačak i matičnjak

Pomiješajte po 50 g preslice, oputine, konopljaste koprive, maslačkovog korijena i lista matičnjaka. Navečer prelijte s dvije šalice hladne vode, a ujutro zagrijte do vrenja. Ocijedite nakon što se ohladi i pijte po jednu šalicu dva puta dnevno. Možete koristiti i mješavinu od 80 g borovih iglica, 80 g korijena omana, 50 g majčine dušice, 50 g sladića i 20 g rusomače. Jednu žlicu mješavine prelijte šalicom vruće vode i poklopite. Nakon što odstoji 15 minuta, ocijedite i pijte tri puta dnevno, pola sata nakon obroka.

Krumpirov cvijet kao saveznik

Pomiješajte 20 g korijena koprive, 30 g korijena maslačka, 30 g rusomače, 30 g bijele imele (bez bobica), 30 g korijena valerijane, 30 g lista matičnjaka i 50 g krumpirovog cvijeta. Jednu žlicu mješavine stavite u šaku kipuće vode, poklopite i kuhajte tri minute. Ocijedite nakon što se ohladi i uzimajte tri puta dnevno po pola šalice, pola sata nakon obroka. Krumpirov cvijet možete koristiti i samostalno, ali ne u velikim količinama – jednu žlicu sušenog cvijeta prelijte s pola litre kipuće vode i ostavite odstoji tri sata. Ocijedite i pijte po pola šalice, četiri puta dnevno prije obroka tijekom dva tjedna. Zatim napravite jednotjednu pauzu i ponovite terapiju.

Trputac – melem za pluća

Pomiješajte po 1 žlicu korijena iđirota, bijelog sljeza, omana i čička s dvije žlice sjemenki trputca. Dvije žlice mješavine prelijte s 2 šalice hladne vode i ostavite da odstoji preko noći. Ujutro zagrijavajte oko 15 minuta i maknite s vatre prije nego što zavri. Ocijedite i pijte 3 puta dnevno po pola šalice, pola sata prije obroka. Učinkovita je i sljedeća mješavina: pomiješajte po 2 žlice kantariona, nevena, žalfije, slatkog pelina i maćuhice s po 1 žlicom bosiljka i ružmarina. Dvije žlice mješavine prelijte s pola litre kipuće vode i ocijedite nakon sat i pol vremena. Pijte po pola šalice, tri puta dnevno prije obroka.

DOBRO JE ZNATI: Pčele su najprecizniji test za rak pluća
Portugalska dizajnerica i izumiteljica Suzana Soares došla je na jedinstvenu ideju prateći istraživanja u kojima su se koristile pčele trenirane za otkrivanje raznih mirisa i kemikalija. Naime, pčele imaju istančanu sposobnost prepoznavanja raznih kemijskih spojeva u tako malim količinama da ih ne mogu otkriti ni najosjetljiviji standardizirani testovi. Soares je oblikovala jedinstvenu zootehnološku napravu, posebnu staklenu posudu u kojoj se nalaze pčele istrenirane da prepoznaju stanice raka i za to bivaju nagrađene zaslađenom vodom. Posuda se sastoji od vanjske savijene cijevi koja sprečava da pčele slučajno ne uđu u
usta ispitanika i unutarnje posude u kojoj se kondenzira dah. U vanjskom dijelu lete pčele koje su trenirane za otkrivanje određene bolesti. Ako u upuhanom zraku pčele detektiraju rak, počnu prilaziti unutarnjem dijelu posude očekujući da će biti nagrađene zašećerenom vodom. Slično se može testirati i isparavanje pazušnih žlijezda. Pomoću pčela mogu se otkriti i druge bolesti poput tuberkuloze, dijabetesa i raka kože.