Uz žalfiju i cimet recite zbogom atletskom stopalu

Osim češnjaka, inače najboljeg antiseptika, mnoge ljekovite biljke koje se u svakoj kuhinji koriste kao začini, mogu vam pomoći u borbi protiv upornih gljivica.

Iako su sportaši prva asocijacija kada se spomene ova gljivična infekcija, atletsko stopalo mnogo je raširenija pojava. Riječ je o infekciji koja najčešće zahvaća tabane i prostor između prstiju na stopalima, a prvi simptomi su svrbež, peckanje i ljuštenje, odnosno perutanje kože. Smatra se da su sportaši najpodložniji ovoj vrsti infekcije jer se njima noge znatno češće znoje, a prostorije za presvlačenje odlična su podloga za razvoj infekcija – vlaga je pravi raj za gljivice, koje se vrlo lako prenose. Naime, dovoljno je da bosi prošetate prostorijom kojom je prošla zaražena osoba ili da na bilo koji način dođete u kontakt s njezinom kožom, pa da se gljivice nastane i među vašim prstima. Zato obavezno nosite papuče dok hodate rubom bazena, ako se tamo rekreirate ili osvježavate tijekom ljeta. Pritom, gljivičnu infekciju mogu prenijeti i životinje, stoga budite posebno oprezni ukoliko živite na selu i u kontaktu ste s domaćim životinjama.

Nisu samo stopala na udaru

Iako se obično vezuje za stopala, ova infekcija može zahvatiti i druge dijelove tijela – izaziva opadanje kose, a ako napadne prepone, postoji mogućnost da uzrokuje zadebljanje kože, crvenilo i intenzivan svrbež. Poseban problem može biti širenje infekcije na nokte – dok se na koži liječe relativno lako, gljivice na noktima znatno su upornije, te ih je teže ukloniti. Prvi znak gljivica na noktima su tamniji nokti, čija se nijansa kreće od žućkaste do smeđe. Najčešće su zadebljani, napukli ili iskrzani. Zadebljani nokti se znatno teže režu, a ako nosite neadekvatnu obuću, pritisak na takve nokte može izazvati pojavu čireva pod njima – ne samo da se teško uočavaju, već se teško i liječe.

Muškarci podložniji gljivicama

Ovo je poseban problem kod dijabetičara i ljudi koji imaju oslabljeni imunološki sustav, jer je njihova koža znatno osjetljivija od kože zdravih osoba. Također, primijećeno je da su muškarci podložniji infekciji od žena, i to posebno tinejdžeri. Ako se atletsko stopalo ne sanira na vrijeme, moguće je da se pojavi ispucalost kože na stopalima, što može biti odlična podloga za nove, najčešće bakterijske infekcije. Ako uz perutanje kože primijetite jako crvenilo na stopalima koje je praćeno groznicom, a koža vam je pritom preosjetljiva na dodir, hitno se javite liječniku.

Što kada nastane infekcija?

Prije svega, trebate spriječiti širenje infekcije. To ćete postići tako što ćete ruke prati vodom i sapunom svaki put nakon kontakta sa zaraženim područjem (najčešće stopalima). Poslije tuširanja ili kupanja očistite tuš i kadu antiseptikom. Nemojte koristiti posteljinu ili ručnike koje koriste drugi ukućani. S obzirom na to da gljivicama pogoduje vlažno okruženje, stopala bi vam trebala biti čista i suha – perite ih najmanje dva puta dnevno, naročito u ljetnim mjesecima, i dobro ih obrišite ručnikom. Koristite pamučne čarape, ali nemojte nositi isti par više dana zaredom. Štoviše, ako ste u mogućnosti, čarape bi trebali mijenjati dva puta dnevno. S druge strane, preporučuje se da se ni iste cipele ne nose više dana uzastopno, već da se nakon nošenja ostave na zraku bar jedan dan, kako bi se prozračile. Ovo se posebno odnosi na ljude kojima se noge pojačano znoje. Iste savjete možete primijeniti i u prevenciji atletskog stopala.

Vezani članak:  Metvica - lijek za geografski jezik

Lijekovi iz kuhinje

Prije nego što posegnete za antifugalnim kremama ili sprejevima, razmislite o tome da pomoć potražite u kuhinji. Može pomoći nekoliko kapi ulja gorušice u kupki, a kukuruzni škrob također je odličan saveznik, s tim što ga prije nanošenja na stopala stavite na nekoliko minuta u zagrijanu pećnicu, dok ne postane smećkast. Zatim ga nanesite na stopala. Pomaže i ocat – pomiješajte 1 šalicu octa s 2 litre vode i držite stopala u toj kupki 15 minuta prije spavanja. Za težu infekciju, možete pomiješati šalicu octa i šalicu vode, a onda vatom nanijeti tekućinu na zahvaćena područja. Dobar saveznik je i sol, naročito himalajska sol – na svaku šalicu vode u kupki, dodajte 1 žličicu soli. Stopala držite potopljena 10 minuta.

Pomaže i češnjak

Ako se gljivična infekcija – proširila na nokte, na njih možete nanijeti pastu od češnjaka i maslinovog ulja – zdrobljeni češanj češnjaka pomiješajte s nekoliko kapi ulja. Nakon što nanesete mješavinu, ostavite je da odstoji 15-30 minuta. Postupak ponavljajte 2-3 tjedna nakon što se infekcija povuče, da biste spriječili njeno vraćanje. Također, možete ispasirati nekoliko češnjeva češnjaka i nanijeti pastu na stopala, a zatim obuti pamučne čarape i ostaviti da djeluje dok spavate. S druge strane, ako napravite sok od cijele glavice češnjaka, možete mu dodati po nekoliko kapi eteričnog ulja lavande i eukaliptusa, a tekućinu nanositi na stopala nekoliko puta nevno.

Čudotvorni trojac

Osim maslinovim uljem, djelovanje češnjaka možete pojačati upotrebom žalfije i jabučnog octa. U veću staklenku stavite 100 sitno nasjeckanih češnjeva češnjaka, 100 g svježih listova žalfije i 2 šalice jabučnog octa. Ostavite da odstoji mjesec dana uz svakodnevno miješanje, a nakon toga ocijedite. Riješit ćete se atletskog stopala ako 2-3 puta tjedno u kupku dodate 5 žlica tekućine i ostavite da djeluje na stopala oko 20 minuta.

Cimet je moćan saveznik

Uz žalfiju i cimet recite zbogom atletskom stopalu

Uz žalfiju i cimet recite zbogom atletskom stopalu

Začin koji obično dodajete poslasticama može biti odličan saveznik u borbi protiv gljivične infekcije na stopalima. Izmrvite 8-10 štapića cimeta u 4 šalice kipuće vode i kuhajte 5 minuta. Zatim maknite sa vatre i ostavite da odstoji najmanje 45 minuta. Ulijte ovaj čaj u kupku i pustite da djeluje na stopala 15-30 minuta. Postupak možete ponavljati svakodnevno, dok se infekcija ne povuče.

Vezani članak:  Otkrijte sve blagodati koje pruža jabučni ocat

Probajte nevenovu mast

S obzirom na visok sadržaj joda, neven je odličan antiseptik, a već stoljećima slovi za najboljeg prijatelja kože. Mast od cvjetova te biljke priprema se tako što se 300 g svježih cvjetova miješa na laganoj vatri s kilogramom svinjske masti oko 1 sat. Nakon što odstoji preko noći, zagrije se i ocijedi. Može se dodati i 50 g pčelinjeg voska. Stopala treba mazati ujutro i navečer, ali samo ako na njima nema otvorenih rana. Prije svakog mazanja treba ih oprati mlakom vodom.

Još nekoliko recepata

Crni sljez
Pomiješajte jednake količine crnog sljeza, žalfije i hajdučke trave. Prelijte 4-5 žlica litrom kipuće vode, a nakon što odstoji dva sata, ocijedite i dodajte u toplu kupku.

Crvena djetelina
Šaku cvjetova crvene djeteline prelijte s 2 dl kipuće vode i kuhajte dok se cvjetovi ne zgusnu. Nakon što lijek maknete s vatre, ostavite ga da se ohladi, a zatim nanesite na prethodno oprana stopala i pustite da djeluje 30 minuta.

Ružmarin
Pomiješajte jednake količine ružmarina, žalfije i kamilice. Prelijte 4-5 žlica mješavine litrom kipuće vode, a kada se ohladi, dodajte je u toplu kupku i držite stopala u njoj svake večeri prije spavanja 20-30 minuta.

Lavanda
U staklenoj posudi pomiješajte 100 ml alkohola, 10 kapi ulja lavande, 25 kapi ulja čajevca i 25 ml glicerina. Dobro promućkajte i ostavite da odstoji na hladnom mjestu. Svakodnevno mažite zahvaćena područja.

Žalfija
Prelijte 50 g listova žalfije s 300 ml 70% alkohola. Promućkajte i ostavite da odstoji na tamnom mjestu 2 tjedna. Ocijedite u staklenu posudu i dodajte 60 kapi ulja čajevca. Svake večeri prije spavanja mažite stopala ovim losionom.