Ubrzan rad štitne žlijezde prate brojni neugodni simptomi koji znatno narušavaju kvalitetu života. Međutim, dobra vijest je da prirodni lijekovi mogu pomoći u rješavanju ovog problema.
Hipertireoza je stanje prekomjernog lučenja hormona štitne žlijezde, što je najčešće posljedica autoimunog procesa, tijekom kojeg tijelo ne prepoznaje tiroidu kao svoju strukturu, pa proizvodi antitijela protiv nje. Bolest se češće javlja kod žena starosti između 20 i 50 godina, iako u posljednje vrijeme sve češće obolijevaju i muškarci. Stres se spominje kao jedan od mogućih okidača za pojavu hipertireoze. Štitna žlijezda utječe na mnoge tjelesne procese u čovjekovom organizmu, pa tako njezini hormoni reguliraju proizvodnju energije, razinu kolesterola, utječu na probavu, rad srca, mišiće, potrošnju kalorija, ali i na psihu. Samim tim i simptomi poremećaja njezinog rada mogu biti različiti. Uzroci hipertireoze mogu biti različiti. Često je to drugi autoimuni poremećaj, Basedowljeva bolest koja može biti genetski naslijeđena. Jedan od uzroka je i nastanak nodoznog čvora na štitnjači koji pojačano proizvodi hormone. Ponekad se javlja i prolazna hipertireoza koju uzrokuje subakutna upala štitnjače, obično izazvana preboljelom virozom. Vrlo rijetko hipertireozu može izazvati i tumor hipofize, prilikom čega dolazi do poremećaja izlučivanja hormona tireotropina (TSH), koji pak utječe na izlučivanje hormona štitnjače. Hipertireoza može uzrokovati cijeli niz poremećaja u tijelu, primjerice osteoporozu, ali i vrlo ozbiljna stanja kao što je tireotoksikoza, tzv. tireotoksična oluja, kada štitnjača izlučuje velike količine hormona u kratkim vremenskim razmacima što se očituje kao znojenje, lupanje srca i si. U svakom slučaju, hipertireoza se mora liječiti, jer ako se zanemaruje, može ozbiljno ugroziti zdravlje. Hipertireoza može se liječiti medikamentozno i operativno. Prehrana sa smanjenim unosom soli. kofeina, alkohola i brze hrane je obavezna, kao i povećan unos raznovrsnog voća, povrća i druge biljne hrane. I liječenje ljekovitim biljkama daje dobre rezultate, ali se željeni učinak ne treba očekivati preko noći. Upornost i višemjesečno korištenje pojedinih prirodnih preparata uz regulaciju stresa može biti od velike pomoći.
Prepoznajte simptome
Simptomi hipertireoze su vrlo karakteristični, što bi oboljelom trebalo olakšati da posumnja na bolest i omogućiti mu da se što prije javi liječniku. Neki od najočiglednijih znakova ove bolesti su iznenadni gubitak tjelesne težine zbog znatnog ubrzanja metabolizma, zamor, ubrzan i nepravilan srčani rad, gubitak daha, brojne smetnje s probavom, učestale stolice … Osoba ima ispupčene očne jabučice, ukočen pogled, sjajne oči, prekomjerno se znoji, koža joj je topla i vlažna. Ponekad dolazi i do gubitka kose, poremećaja menstrualnih ciklusa, tremora ruku, a česta je i pojava nesanice, razdražljivosti, plačljivosti, ali i mnogih drugih simptoma.
Što jesti
Sa svježim voćem i povrćem sigurno ne možete pretjerati, kao ni s drugim biljnim namirnicama u izvornom obliku. Kada govorimo o voću, treba naglasiti značenje crvenog bobičastog voća, koje obiluje C-vitaminom. Od povrća se preporučuje zeleno lisnato, cvjetača, brokula, svježi kupus, paprika … Salate začinite hladno prešanim biljnim uljima, hranu nemojte pržiti, umjesto crvenog mesa birajte bijelo pileće i pureće. Unos selena je vrlo važan, pa je poželjno u prehranu uvrstiti i brazilski oraščić, dva-tri komada dnevno. Umjesto šećera jedite prirodni med provjerene kvalitete. Na oboljele od hipertireoze povoljno djeluju »integralne žitarice«, rotkvice, špinat, grah, kurkuma, proso, kao i fermentirani »proizvodi od soje«, »aronija« i omega-3-masne kiseline.
Izbjegavajte industrijsku hranu
Prekomjeran unos joda putem hrane nikako nije dozvoljen u slučaju hipertireoze. Zato, znatno smanjite količinu kuhinjske soli i potpuno izbacite iz jelovnika sve industrijske namirnice, koje su skriveni izvori velikih količina soli. Mesne prerađevine, slane grickalice, konzervirana hrana, svi industrijski namazi i umaci, kiseli kupus nepoželjni su u prehrani oboljelih. Kuhinjsku sol zamijenite himalajskom, koja je znatno zdravija, ali se također mora umjereno koristiti. Izbjegavajte i upotrebu žumanjaka, dok je bjelanjak posve siguran. Treba se kloniti brze hrane, a ne preporučuje se ni upotreba mlijeka i sireva. Kalcij možete unijeti iz drugih izvora – sezama, rogača, suhih smokava, kelja … Ni neke zdrave namirnice, poput morske ribe i algi, ne bi se trebale naći na jelovniku oboljelih od hipertireoze. Ako koristite flaširanu vodu, pri njezinom odabiru vodite računa o sadržaju joda, te nemojte uzimati one vrste koje su bogate tim mineralom. Kava, cigarete i alkohol mogu pojačati tegobe, pa ih je potrebno izbjegavati.
Prirodni lijekovi
Tinktura japanske jabuke
Iscijedite sok iz japanske jabuke i pomiješajte ga sa 70-postotnim alkoholom. Na 200 ml soka ide 40 ml alkohola. Uzimajte tri puta dnevno prije jela po žlicu tinkture.
Mišjakinja i med
Iscijedite 200 ml soka iz biljke mišjakinje, pa pomiješajte s 50 g meda. Uzimajte po žličicu melema četiri puta na dan tijekom mjesec dana.
Tinktura gloga
Odlična je u borbi protiv hipertireoze, a priprema se tako što se dvije žlice cvjetova gloga preliju s pola litre 20-postotnog alkohola i ostavi da stoji 40 dana. Tinktura se pije četiri puta dnevno, najviše po 30 kapi.
Valerijana
Žlicu valerijane prelijte s 200 ml kipuće vode i ostavite da stoji dva sata. Uzimajte po dvije žlice najmanje pet puta na dan.
Limun
Ovo voće je odličan lijek za hipertireozu, a može se koristiti tako što se jedan manji limun dobro opere, najbolje u otopini sode bikarbone, a zatim nariba zajedno s korom i pomiješa s medom. Uzimajte tri puta na dan po jednu žličicu.
Brusnice i borovnice
Pomiješajte po 20 g brusnica i borovnica, izgnječite ih pa prelijte s 500 ml šljivovice. Ostavite da stoji šest dana na tamnom mjestu, a zatim ocijedite. Tijekom prvih mjesec dana liječenja uzimajte po jednu jušnu žlicu nekoliko minuta nakon obroka. Napravite pauzu od 15 dana, ponovite tretman, pa opet napravite pauzu. Liječenje treba trajati ukupno pola godine.
Moćni trio
Uzmite po 20 g šipka i borovnica i 10 g listova maslačka. Borovnice i šipak zgnječite, a listove usitnite i prelijte s 250 ml rakije ili votke. Zatvorite poklopcem i ostavite da stoji tjedan dana na tamnom i hladnom mjestu. Tijekom sedam dana uzimajte tri puta dnevno po jednu žličicu tinkture pomiješanu s malo vode. Napravite pauzu od tjedan dana, pa ponovite terapiju.
Ginseng i laneno ulje
Pomiješajte 10 g ginseng i 200 ml lanenog ulja, pa dodajte 200 ml šljivovice. Ulijte u staklenku, zatvorite je i ostavite da stoji tjedan dana na tamnom i hladnom mjestu, pa ocijedite. Petnaest dana uzimajte dva puta dnevno po žličicu tinkture pomiješane s pola šalice vode, sat vremena prije obroka.
Borove iglice i divlja malina
Pomiješajte 3 žlice zgnječenih mladih borovih iglica, 2 žlice nasjeckanog šipka, 4 žlice ljuske luka i 2 žlice listića divljih malina. Sve navečer stavite u termosicu, pa prelijte litrom kipuće vode, a ujutro ocijedite. Pijte u početku po pola litre na dan umjesto vode, pa postepeno povećavajte dozu do jedne litre. Da bi se postiglo trajno ižliječenje, potrebno je provoditi terapiju između tri i šest mjeseci.
Eliksir za štitnu žlijezdu
Pomiješajte po šalicu soka od mrkve, crne rotkve i cikle, dodajte šalicu tekućeg meda i promiješajte. Mješavinu ulijte u staklenku, dodajte litru šljivovice, poklopite i ostavite da stoji 14 dana u hladnjaku, uz povremeno miješanje. Tekući dio prelijte u drugu staklenku, a talog bacite. Uzimajte po 30 g eliksira tri puta na dan, pola sata prije obroka.
Majčina dušica
Uzmite jednu žlicu sušenog cvijeta majčine dušice i prelijte šalicom kipuće vode. Ostavite da odstoji sat vremena. Ocijedite i pijte tri puta dnevno.
Zob
Kuhajte žlicu zobi pola sata u 3 šalice vode, ocijedite i pijte po jednu šalicu 3 puta dnevno. Čaj od zobi uvijek treba koristiti svježe pripremljen.
Metvica i hmelj
Pomiješajte dva dijela metvice, jedan dio korijena valerijane i jedan dio šišarki hmelja, a zatim dvije žlice dobivene mješavine prelijte s dvije šalice kipuće vode. Čaj ostavite da odstoji poklopljen pola sata. Pijte po pola šalice čaja, tri puta dnevno, tijekom mjesec dana.