DRUGI NAZIVI: lukavac, češnjevka, češnjeva trava, lučica.
OPIS BILJKE: Češnjača pripada porodici krstašica, koja je vrlo brojna i rasprostranjena po kontinentu. Jednogodišnja je ili višegodišnja biljka s uspravnom, najčešće slabo razgranjenom stabljikom, visokom do 40 cm. Listovi su bubrežasti do srcasti i jajasto izduženi, i pri trljanju ugodnog intenzivnog mirisa. Cvjetovi su sitni, bijeli, združeni u rahli vršni grozd. Plodovi češnjače su dugi i uski suhi pucavci, mahunasta oblika s mnogo crvenkastih hrapavih sjemenki. Biljka se nekad u narodnoj medicini često koristila zbog jake arome, a u današnje vrijeme rijetko se koristi kao ljekovito bilje.
STANIŠTE I UZGOJ: Češnjača je vrlo obična i raširena biljka koju nalazimo najviše u blizini naselja, po živicama, uz poljske i šumske putove, u nizinskim i brdskim predjelima; planinske su biljke ljekovitije.
VRIJEME CVATNJE: Od travnja do svibnja.
UPOTREBA: Osim u ljekovite svrhe preporučuje se i za jelo, kao salata ili zamjena za češnjak (ne zadržava neugodni zadah).
LJEKOVITI DIO BILJKE: Ljekovita je cijela nadzemna biljka, bere se u početno vrijeme cvatnje, a koristi se sušena ili svježa.
LJEKOVITO DJELOVANJE:
Služi prvenstveno kao sredstvo koje:
❖ tjera mokraću i znoj,
❖ potiče brzo zarašćivanje rana,
❖ liječi i pomaže kod unutarnjih, raku sličnih čireva koji zastrašujuće izgledaju i teško zacjeljuju,
❖ istjeruje crijevne parazite iz tijela,
❖ učvrščuje zube
❖ liječi gnojno zubno meso,
❖ liječi gnojne rane u usnoj šupljini.
Od osušenih listova češnjače može se prirediti čaj za koji se smatra da jača apetit i preporučljiva je za kuhanje kao i začin za salate. Sitno izrezani listovi odlikuju se izrazito jakom aromom kao mješavina bijelog luka i senfa. Pomaže kod upala usta i ždrijela i dišnih putova. Biljka posjeduje i izrazito antiseptično djelovanje.
PRIPRAVCI:
❖ Čaj: Jedna žlica svježe češnjače prelije se s 1/2 litre vrele vode i nakon 5 minuta se procijedi; popije se tijekom dana, vrlo topao, na gutljaje. Tim se čajem liječe unutarnji raku slični teški Želučani katar i crijevni paraziti. Grgljanjem i ispiranjem usne šupljine ovim čajem učvršćujemo klimave zube, liječimo ugnojene desni i rane u ustima.
❖ Oblozi: Svježe listove dobro natucamo i stavimo kao obloge na rane koje cure i one će brzo zacijeliti.
❖ U kuhinji: Zapečena češnjača –
– Sastojci: 4 veća krumpira, 400 g češnjače, 1 dl kiselog vrhnja, svježi sir, sol, papar i malo ulja.
– Priprema: Kuhajte češnjaču oko 10 minuta pa procijedite. Dodajte ulje, papar i sol. Krumpir ogulite pa naribajte na tanke kriške. U nauljenu posudu za pečenje stavite polovicu krumpira (kao donji sloj), zatim nadjev od češnjače pa ostatak krumpira (kao gornji sloj). Prelijte vrhnjem, pospite svježim sirom te zapecite u pećnici na 200°C oko 45 minuta ili dok krumpir ne omekša.