Soja i sojini proizvodi

Soja je biljka koja potiče iz Istočne Azije i bila je jedna od najvažnijih izvora ishrane u Aziji. Soja hispida ili Glycine max je vrsta biljke iz familije bobova. Plod soje je mahuna, koja sadrži jednu do pet sjemenki žute, zelene, smeđe ili crne boje, ovisno o sorti. Za uzgoj soje pogodni su krajevi s toplim i vlažnim ljetima, umjereno toplom i umjereno vlažnom klimom, bez naglih promjena temperature. Ubraja se u najstarije kultivirane biljke u svijetu, a u istočnoj Aziji uzgajala se još prije 5 tisuća godina. U Europu je donesena tek u 18. stoljeću.

Soja je bogatija proteinima od mesa

Izvanredna svojstva soje tek su nedavno otkrivena na Zapadu. Jedina je biljna namirnica koja sadrži sve esencijalne aminokiseline, bez kojih organizam ne može funkcionirati. Sojini su proteini po iskoristivosti potpuno jednaki proteinima životinjskog podrijetla, pa je idealna namirnica za vegetarijance. Sadrži više proteina od kravljeg mlijeka i mesa, ali bez zasićenih masnoća i kolesterola. Usporedbe radi, soja sadrži 37% proteina, a meso 12-22%! U 100 g ima 416 kcal. Od vitamina, odličan je izvor tiamina, riboflavina i folne kiseline, dobar je izvor vitamina B6, pantotenske kiseline i niacina. Karakteristična je po povoljnom odnosu kalcija i fosfora, a isto tako je bogata kalijem, željezom, sumporom, manganom, natrijem, molibdenom, bakrom, borom, jodom, kobaltom i cinkom. Upravo zbog takvog sastava, soja je postala veoma važna biljka, jer ne postoji ni jedna biljka koja bi joj po svojoj vrijednosti i iskoristivosti mogla konkurirati.

Soja smanjuje tlak i kolesterol

Stari Kinezi tisućama su godina prije Krista soju nazivali hranom i lijekom, svrstavajući je u red svetih biljaka. Zbog izuzetnih sastojaka koje sadrži, nazivaju je “čudotvornim zrnom” i “anđeoskom hranom”. Danas možemo reći da soja pripada funkcionalnoj hrani, što znači da je između namirnice i lijeka. Sojine bjelančevine su odlične kvalitete, ali ih je, kao i ostale mahunarke, najbolje kombinirati sa žitaricama, jer se na taj način povećava njihova iskoristivost. Izoflavoni iz soje, osobito genistein, imaju povoljno djelovanje na vitkost tako što utječu na proizvodnju manjeg broja malih masnih stanica. Tofu, mlijeko soje, tempeh i miso, tradicionalni proizvodi od soje, bogat su izvor izoflavona, izuzev umaka od soje i ulja od soje. Izoflavoni također povoljno djeluju na simptome u menopauzi. Prehrana koja obuhvaća soju značajno utječe na smanjenje tlaka i ukupnog kolesterola, povećava razinu HDL-a (dobrog kolesterola), te skuplja kolesterol nakupljen u arterijama i omogućuje njegovo izlučivanje iz tijela. Vlakna prisutna u znatnoj količini u soji vežu masti i kolesterol iz hrane tako da se kolesterol manje apsorbira.

Konzumirajte proizvode iz cjelovitog zrna

Soja smanjuje ljepljivost krvnih pločica, a pretpostavlja se da je razlog tome što je dobar izvor omega-3 masnih kiselina, koje sprječavaju začepljenje krvnih žila. Također povoljno utječe na razinu šećera u krvi, izvrstan je izvor proteina i dijetetskih vlakana oboljelima od dijabetesa koji imaju problema s konzumiranjem životinjskih proteina. Snižava udio triglicerida, koji je povišen kod ovih bolesnika. Vlakna iz soje vežu toksine koji utječu na razvoj raka iz debelog crijeva i smanjuju rizik od raka debelog crijeva, dojke i prostate. Suplementi i visokoprerađena hrana od soje mogu čak i stimulirati razvoj tumora. Stoga je preporuka konzumirati proizvode iz cjelovitog zrna soje. Soja je posebno bogata biljnim estrogenima, tzv. fitoestrogenima, tvarima koje se prirodno javljaju u hrani i ponašaju poput hormona. Stoga se preporuča ženama u menopauzi. Mnogi znanstveni radovi govore o dobrim učincima soje na smanjenje valunga. Čak 45 g sojinog brašna dnevno smanjilo je broj valunga za 40%. Kontrolira simptome menopauze i sprječava osteoporozu.

Jela sa sojom

Kako biste skratili vrijeme kuhanja, soju treba prethodno namočiti preko noći, ali je pritom treba staviti u hladnjak kako ne bi fermentirala. Zatim je možete zagrijati u vodi i pustiti da kipi oko 2 minute, pa je onda ostaviti u toj tekućini da se ohladi i moči još 2 sata. Klasično kuhanje soje prvo se odvija na jakoj vatri dok voda ne zavrije, a onda se ona kuha oko 3 sata na laganoj vatri uz skidanje pjene. Kuhana soja može se koristiti kao i sve druge mahunarke, preliti je salatnim preljevom od soli, papra, octa i malo šečera, a kao osvježavajući dodatak ovoj salati nasjeckati svježe listove bosiljka i celera, narezati mladi luk i kisele krastavce. Kuhanu soju možete kombinirati s naribanom mrkvom, grožđicama i jabukom te preliti salatnim preljevom na bazi majoneze. Za ukrašavanje salata upotrijebite sojine klice. Pire od kuhane soje možete začiniti uljem i odabranim začinima i poslužiti kao namaz. Za pripremu bistrih juha više se koristi miso, koji se dobiva soljenjem i fermentiranjem sjemenki soje sa žitaricama. Varivima i ragu juhama dodajte kuhanu soju u kombinaciji s korjenastim povrćem, krumpirom i mediteranskim začinima ili s rajčicama, gljivama, mrkvom i lukom uz dodatak crnog vina. Prema potrebi ih možete ugustiti sojinim brašnom. Kad smo već kod sojina brašna, dio pšeničnog brašna možete zamijeniti sojinim i na taj način povećati udio bjelančevina u kruhu i kolačima. Pljeskavice i kosani odresci mogu također dobiti veću nutritivnu vrijednost zamjenom dijela mesa sojinim ljuskicama. Možete ih koristiti i u pripremi bolognese umaka, lazanja i musaka.

Vezani članak:  Riba je savršena zdrava hrana

Sojini proizvodi

Soja i sojini proizvodi

Tradicionalni sojini proizvodi

Tradicionalni sojini proizvodi, sojino mlijeko, ulje, brašno, sojine ljuskice, sojini medaljoni, tofu – sir od soje, te fermentirani: tempeh, miso pasta, natto i sojini umaci – shoyu i tamari – lako su probavljivi, cjeloviti proizvodi, čijim konzumiranjem dobivate najbolje od soje.

Sojino mlijeko

Sojino mlijeko je izuzetno hranljiv i zdrav napitak, koji zamjenjuje kravlje mlijeko. Po sastavu je uravnoteženo; sadrži vitamine i minerale, proteine, nezasićene masne kiseline (50-60% više od kravljeg mlijeka) i posebno željezo, a uopće ne sadrži kolesterol ni mliječni šećer, koji je uglavnom u kravljem mlijeku uzročnik raznih alergijskih smetnji. Sojino mlijeko također ne sadrži bilo kakve nadražujuće sastojke, pa je lako probavljivo i mogu ga konzumirati bebe i djeca. Preporučuje se onima koji pate od kardiovaskularnih bolesti i visokog krvnog tlaka, ateroskleroze i kolesterola. Ima prirodan blag, pomalo slatkast okus i fini miris. Može se nabaviti u tetrapaku, u prahu, a možete ga pripremiti i sami od sirovog zrna soje.

Priprema sojinog mlijeka – Mlijeko se priprema na sljedeći način: 3 šalice sojinog zrna dobro oprati i namočiti da odstoji preko noći. Procijediti, vodu baciti a soju samljeti mašinom za meso dva puta. Preliti sa 6 litara vode i kuhati da provrije. Tada dodati 1 dl hladne vode i postupak ponoviti tri puta. Kada treći put provrije, skinuti sa vatre i uliti u cjediljku obloženu s nekoliko slojeva čiste gaze, koja je postavljena iznad većeg lonca ili plastične posude da se procijedi. Skupiti krajeve gaze i čvrsto ih zavrtati da bi se iscijedilo što više tekućine, tj. mlijeka. Masa koja ostane u gazi može se koristiti za pripremu ćufta od povrća, slanog peciva, kruha itd. Ipak, vodite računa da joj je trajnost ograničena na dva do tri dana na hladnoj temperaturi.

Miso

Miso je sojina pasta koja se dobiva dugotrajnim procesom fermentacije sojinih zrna, soli i nekih žitarica (ječam, riža, pšenica). Proces fermentacije dovodi do potpunog razgrađivanja sojinih zrna i žitarica na hranljive sastojke koji se izuzetno lako i brzo probavljaju. Bogat je enzimima, ugljikohidratima, esencijalnim uljima, vitaminima, mineralima, proteinima i sadrži 18 aminokiselina među kojima i 8 esencijalnih. Odnos hranjivih tvari je izuzetno izbalansiran, pa se preporuča u svakodnevnoj prehrani, kao juha (u kombinaciji sa algama i povrćem), dodatak jelima, umacima, varivima, tjesteninama i namazima. Mala količina misa ima izuzetno visoku hranljivu vrijednost, a bakterija koju sadrži i koja pomaže probavu i otklanja nepoželjne bakterije u crijevima, može izazvati neugodnosti ukoliko se miso ne koristi prema uputstvu. Obično se koristi jedna žličica misa na litru vode. Sazreli miso je obično tamne boje, punoga i jakog okusa i nisu mu potrebni nikakvi dodaci. Japanu se proizvode na stotine vrsta misa, koji imaju različite boje i okuse, što ovisi o sastojcima koji se koriste i načinu proizvodnje. Miso nije samo hrana, već je i lijek, jer ima posebne zdravstvene efekte koji su stoljećima poznati. Daje energiju, pa se preporuča kod izuzetnih psihofizičkih napora i tokom zime kada zagrijava tijelo i sprječava osećaj hladnoće. Bogat je mineralima, hrani kožu i krv te ubrzava gradnju tkiva i stanica kože, pa doprinosi ljepoti, jača kosu i daje joj sjaj. Pošto sadrži linolinsku kiselinu i lecitin, koji rastvara kolesterol i omekšava krvne žile, miso sprječava i ublažava posljedice kardiovaskularnih oboljenja, ateroskleroze i visokoga krvnog tlaka. Jača imunitet i tako sprječava alergije i tuberkolozu. Ublažava loše efekte pušenja i alkohola. Najpoznatije vrste su: mugi miso i kome miso.

MISO JUHA

SASTOJCI:
• 1 l vode
• 1 žličica misa
• 1 žličica bio-začina
• 1 lovorov list
• pola žličice đumbira

PRIPREMA: prokuhati vodu sa začinima oko 3 minute od kada prokuha i skinuti sa vatre. Ostaviti nekoliko minuta da se prohladi i razmutiti miso. Ova juha je lijek protiv prehlada, malaksalosti i iscrpljenosti. Po želji joj dodajte tofu i sitno narezano povrće.

Tofu

»Tofu« je sir od soje koji se pravi od sojinog mlijeka. To je najpopularniji i najrasprostranjeniji sojin proizvod koji se koristi u ljudskoj prehrani. Blagoga je i ugodnog okusa i lako prima začine, tako da se može pripremati na različite načine i u kombinaciji s drugom hranom. Obzirom da tofu ne sadrži balastne tvari, preporuča ga se konzumirati sa žitaricama i povrćem. Tofu se čuva u frižideru u posudi s vodom, da voda prekrije tofu, do desetak dana. Vodu treba mjenjati svaka dva dana. Vrlo je bogat kalcijem, fosforom, željezom, tiaminom, riboflavinom, niacinom i panteonskom kiselinom. Preventivno djeluje na sprječavanje nastanka bolesti krvnih žila, visokoga krvnog tlaka i osteoporoze. Tofu se može konzumirati u sirovom stanju, mariniran, dimljen, pržen ili blago pirjan na sojinu umaku (tamari ili shoyu).

Vezani članak:  Masline: U jelima za dobar tek, u medicini kao lijek

Tempeh

Tempeh se proizvodi od kuhane soje koja se, u procesu fermentacije, povezuje bjelkastom, vatastom plemenitom plijesni (kultura Rhizopus oligosporus). Kvalitetan tempeh je obavijen bijelim micelijem, zrna soje su dobro povezana i blagog je i ugodnog mirisa. Sadrži samo 150 kcal na 100 g. Bogat je prirodnim vlaknima koja pospješuju i reguliraju probavu. Tempeh je izvor ukusnih, visokokvalitetnih bjelančevina. U svježem tempehu postotak bjelančevina je veći od 20%, koliko nalazimo i u mesu. Za tempeh možemo reći da sadrži tzv. potpune bjelančevine jer sadrži svih osam esencijalnih aminokislina. Važno je naglasiti da sadrži veliku količinu lizina, aminokiseline koja načešće nedostaje u žitaricama. Kombiniranjem tempeha i žitarica (idealno u omjeru 1:4) povećava se iskoristivost hranjivih sastojaka (u ovom slučaju aminokiselina) iz žitarica. Tempeh je najbogatiji izvor esencijalnog vitamina B12 biljnog podrijetla i jedan od najbogatijih izvora vitamina B12 općenito. Tako 100 g tempeha zadovoljava gotovo 500% dnevne potrebe odrasle osobe za vitaminom B12. Uz B12 tempeh sadrži vitamine A, B1, B2, B6, niacin te minerale magnezij, cink i željezo. Znanstvena istraživanja dokazala su da tempeh sadrži antibakterijska svojstva koja sprečavaju neke vrste oboljenja čime po svojstvima nalikuje penicilinu. Povećava otpornost organizma na zarazne bolesti.

TEMPEH S PATLIDŽANOM, TIKVICAMA I MRKVOM

SASTOJCI:
• 1 manji patlidžan
• 1 manja tikvica
• 1 veća mrkva
• 1 mladi luk
• 3 čena češnjaka
• prstohvat soli
• 6 žlica soja umaka
• 2-3 žlice ulja za prženje

PRIPREMA: Tempeh izrezati u trakice ili kockice i pržiti na ulju sa obje strane 2-3 minute. Izvaditi i staviti na toplo. Na malo ulja kratko izdinstati nasjeckan mladi luk i češnjak izrezan na kockice, dodati očišćeno povrće izrezano na kockice i mrkvu na kolutove. Sve preliti sojinim umakom i prokuhati par minuta dok se ne zgusne. Dodati tempeh i poslužiti uz rižu.

Tamari

Umak od soje priprema se od soje i morske soli. Proizvod je koji nastaje od tekućine koja ističe prilikom fermentacije misa. U odnosu na shoyu (koji se priprema od soje, žita, vode, morske soli i alge) ima jači i oštriji okus i miris i tamnije je boje. I tamari i shoyu sadrže organske aminokiseline, mikroorganizme i fermente koji potiču probavu. Tamari i shoyu se koriste kao dodatak jelima, juhama, riži, kao začini i umjesto soli. Važno je imati u vidu da se sol u fermentiranim proizvodima dosta razlikuje od uobičajene soli i postepeno bi trebalo prijeći na potpuno korištenje tamarija prilikom pripremanja jela. Pored toga tamari je vrlo bogat proteinima.

Benefiti soje za zdravlje

1. Umanjuje rizik od srčanih oboljenja – Američka agencija za hranu i lijekove dozvolila je da na naljepnicama za jela od soje stoji oznaka da su korisna za srce.

2. Spriječava rak prostate – sojin protein inhibira enzime koji stimuliraju povećanje prostate. Rak prostate rijetko se javlja kod azijskih muškaraca upravo stoga.

3. Zahvaljujući soji, kosti ostaju snažne – statistički podaci iz Azije ukazuju da soja pomaže ženama da nakon menopauze ne dobiju osteoporozu. Može prevenirati pojavu artritisa.

4. Doprinosi očuvanju zdravlja debelog crijeva – hranjenje proizvodima od soje sprječava širenje raka debelog crijeva. Kod vegetarijanaca je rak debelog crijeva potpuno nepoznat.

5. Jača imunitet – soja sadrži saponine, koji se u crijevu vežu za kolesterol i tako sprečavaju njegovu apsorpciju.

6. Od velike je pomoći dijabetičarima – ako jedu proizvode od soje, zbog njena vlaknastog sadržaja razina glukoze se smanjuje.