Epidemija upale pluća obično počinje u jesen, razvija se postupno i traje više mjeseci, sve do proljeća. Tada obično obolijevaju školska djeca i mlađe odrasle osobe. Riječ je o infektivnom oboljenju donjih, dubokih dijelova dišnog sustava. Najčešće se javlja kod ljudi starijih od 65 godina i djece do 5 godina, a izazivaju je različite vrste bakterija, kao i drugi mikroorganizmi poput virusa ili gljivica. Obično je učestalija, a katkad i teža u dječaka nego u djevojčica. Bolest se prepoznaje po jakom i dugotrajnom bolu u grudima, groznici, kašlju i otežanom disanju. Simptomi se razlikuju ovisno o izazivaču upale ali su slični drugim, manje opasnim stanjima kao što su »prehlada i gripa«, zbog čega im mnogi pacijenti ne posvećuju potrebnu pažnju.
Terapija
Od velikog je značaja pravovremeno dijagnosticiranje bolesti, pa se savjetuje odlazak liječniku već kod prvih simptoma. Terapija upale pluća podrazumijeva uzimanje antibiotika, kao i lijekove za iskašljavanje, protiv groznice i bolova. Uz medikamente koje propisuje suvremena medicina, savjetuje se i upotreba prirodnih preparata. Vrlo efikasne mogu biti biljke koje imaju protuupalno djelovanje, poput »ehinacee« i kokotca, a puno pomažu i očajnica, »plućnjak«, dobričica, bokvica, bazga, kopriva, lipa, podbjel, bijeli sljez i maslačak.
Bazga
Čaj od cvjetova bazge dobar je za liječenje jake prehlade, bronhitisa, kašlja, gripe i upale pluća.
PRIPRAVAK: Litrom ključale vode popariti 10 grama bazginog cvijeta, poklopiti i ostaviti da odstoji pola sata. Piti svaka 2 sata po šalicu čaja dobro zaslađenog medom. Ovaj napitak pospješuje znojenje i snižava visoku tjelesnu temperaturu.
Bijeli sljez
Bijeli sljez blagotvomo djeluje na sva oboljenja respiratornog trakta, ublažava kašalj, bronhitis i plućni katar. Zbog visokog postotka škroba u korijenu, koji spriječava oslobađanje sluzi (čini 35% ovog dijela biljke), čaj od bijelog sljeza priprema se sa hladnom vodom. Samo u čajnim mješavinama sa drugim biljkama može se preliti vrućom vodom.
PRIPRAVAK: Žlicu usitnjenog sljeza preliti sa 200 ml hladne vode, pa uz povremeno miješanje ostaviti da stoji 2-3 sata. Procijediti.
Crveni luk
Crveni luk tradicionalno se koristi za odčepljivanje nosa i zaustavlianje kašlja u slučaju prehlada, hunjavica i upale pluća.
PRIPRAVAK: Cijela glavica luka se nasjecka što je sitnije moguće na kockice, na to se stavi žlica meda, pomiješa i zalije sa 2 dl vode. Kad odstoji oko sat-dva, može i tri ako nije hitna intervencija, po mogućnosti izmiksati blenderom i procijediti kroz krpu (čak i istisnuti zavrnutu krpu sa lukom). Već nakon 20 minuta prestaje kašalj. Po potrebi može se piti 3-5 dana ujutro i uvečer, a može se i pomiješati s jabučnim sokom za djecu radi boljeg okusa. Pri upali dišnih organa razrezati veću glavicu luka te udisati kroz nos i usta miris luka. Postupak ponavljati 3-4 puta na dan.
Češnjak
Prevencija od upale pluća je doza od dva ili tri češnja češnjaka dnevno.
PRIPRAVAK: Protiv kašlja istuca se i pomiješa sa medom. Kada se u 1 litru octa, najbolje jabučnog, kuhaju 2 do 3 poveće glavice češnjaka sa 6 žlica meda, liječi se bol u prsima.
Dobričica
List i cvijet dobričice koriste se protiv oboljenja sluznice dišnih putova jer odlično čiste bronhije.
PRIPRAVAK: Bolesnicima se preporučuje piti 30-50 g svježeg soka od dobričice koji se pomiješa sa jednakom količninom šećernog sirupa ili nekog voćnog soka. Uzimati 40-80 g mješavine dnevno.
Ehinacea
Čaj od ehinacee ublažava kašalj i glavobolju te jača imunitet. Djeluje protuupalno i zacijeljujuće, ublažava simptome upale pluća i ubrzava ozdravljenje.
PRIPRAVAK: U litru ključale vode staviti 30-50 g sjeckanog korijena ehinacee i ostaviti da se malo prohladi. Uzimati po 2 dl 3-5 puta dnevno.
Kokotac
Biljka je poznata po protuupalnom djelovanju. Čaj od kokotca ublažava bolove izazvane upalom pluća.
PRIPRAVAK: Žličicu suhe biljke staviti u šalicu ključale vode, poklopiti i poslije 10 minuta procijediti. Dodati sok od cijelog limuna ili grejpfruta te piti polako, u manjim gutljajima.
Kopriva
Čaj od koprive, sok, sirup i ekstrakt koprive olakšavaju iskašljavanje.
PRIPRAVAK: Nabrati kilogram svježeg lista koprive, sitno ga isjeckati i provući kroz mašinu za mljevenje. Pažljivo prikupiti sok i razblažiti ga vodom ako je previše gust. Piti sa dodatkom limuna i meda.
Maslačak
Svježi maslačak (pripremljen kao sok ili salata) čisti pluća.
PRIPRAVAK: Očistiti i narezati 400 g maslačka, ostaviti da se malo ocijedi, a zatim dodati malo soli, 5 žlica ulja, 5 žlica octa i 2 češnja češnjaka.
Lipa
Čaj od cvjetova lipe jedno je od najefikasnijih biljnih sredstava za izbacivanje sluzi. Ovaj blagotvorni napitak olakšava iskašljavanje i snižava tjelesnu temperaturu.
PRIPRAVAK: Sa pola litre ključale vode preliti 3 žličice cvjetova lipe, ostaviti poklopljeno desetak minuta, a zatim procijediti. Piti vruće, gutljaj po gutljaj.
Plućnjak
Zbog visokog sadržaja tanina, gume, saponozida, ulja i silikata, ova biljka ima široku primjenu u liječenju oboljenja respiratornog trakta.
PRIPRAVAK: Sitno narezati 1-2 žlice plućnjaka i preliti sa 2 dl tople vode. Ostaviti 10 min da se prohladi, procijediti i piti zaslađeno medom.
Podbjel
Ova biljka odlično rastvara sluz, pa ulazi u sastav gotovo svih prirodnih preparata koji se koriste u terapiji plućnih bolesti.
PRIPRAVAK: Staklenu teglu naizmjenično puniti slojem listova podbjela i slojem šećera. Nakon toga uvezati je sa 2-3 sloja celofana, dobro umotati u deblju tkaninu i držati na ravnomjernoj temperaturi koja će izazvati vrenje. Nakon osam tjedana dobiveni sirup prokuhati do ključanja. Kad se ohladi, preliti u male boce grlića i uzimati žličicu sirupa dnevno.
Trputac
Sirup od trputca djeluje na sluzokožu dišnih organa i ublažava tegobe izazvane upalom pluća.
PRIPRAVAK: Mlade listove trputca dobro oprati vodom, a kada se osuše samljeti ih mašinom za mljevenje i kroz platno iscijediti sok. Litru tako dobivenog soka pomješati sa 2 kg šećera i kuhati 10 minuta. Piti po žlicu sirupa prije svakog obroka.