Poznato je da se u mladoj biljci nalaze najveće količine dragocjenih hranjivih tvari, stoga nemojte propustiti proljetnu sezonu mladica na tanjuru! Otkrit ćete jedinstvene okuse te ujedno opskrbiti organizam prvorazrednim vitaminima, mineralima, karotenoidima i drugim nutrijentima.
– U superhranjivoj juhi od koprive uživali su još stari Grci i Rimljani, a moderna znanost potvrdila je blagotvornost te biljke, kao i drugih koje se od davnina koriste u prehrani, poput medvjeđeg luka, radiča, kiselice … Sve ove biljke izuzetno su bogate vitaminom C, karotenoidima, mineralima (primjerice željezom, kalijem, kalcijem, magnezijem, fosforom) te vlaknima i snažnim antioksidansima poput polifenola – kaže nutricionistica Ivona Dragičević, stručna suradnica Bestvitea. Pritom upozorava da je pri branju potreban oprez – budite sigurni da ste prepoznali pravu vrstu! Biljke berite u prirodi što dalje od prometnica i industrijskih područja. Divlje povrće najbolje je jesti svježe, isti dan kad ste ga ubrali jer ćete tako dobiti najviše vitamina i minerala.
Maslačak (Radič)
Maslačak ili radič najpopularnija je proljetna “divlja” salata za detoksikaciju, bogata vitaminima B i C, beta-karotenom te mineralima željezom, cinkom i kalijem. Najukusniji su mladi listovi. Od korijena maslačka pripravlja se čaj za jetru, a od žutih cvjetnih glavica ljekoviti džem, sirup, vino … Cvjetovi maslačka mogu se potopiti u med ili dodati u omlet.
Džem od maslačka
SASTOJCI:• 300-400 g svježe ubranih cvjetova maslačka
• 1 kg smeđeg šećera
• 2 limuna (po mogućnosti nabavite one neprskane)
• 1 žličica limunske kiseline u prahu
• Voda za kuhanje
PRIPREMA:
Cvjetove maslačka prelijte hladnom vodom i ostavite da odstoji 24 sata. Sljedeći dan dobro procjedite maslačak te ulijte 1/2 litre tople, prokuhane vode. Kuhajte 20-ak minuta. Potom dodajte smeđi šećer, sitno narezane limune (najprije ih dobro operite, možete ih narezati s korom, ali to se preporučuje samo ako su neprskani odnosno ako nisu kemijski tretirani) te limunsku kiselinu. Kuhajte još 5 minuta da se šećer potpuno rastopi. Kada džem dobije boju meda, maknite ga s vatre. Pustite da se ohladi pa procijedite preko gaze. Vratite na vatru i kuhajte još 2 minute, a zatim ulijte u čiste staklenke.
Ako džem od maslačka uzimate kao ljekoviti pripravak (pomaže kod astme i bronhitisa) najbolje ga je uzimati ujutro, natašte. Možete njime zasladiti biljne čajeve.
Kopriva
Kopriva sadrži više vitamina i provitamina A (karotenoida) nego većina kultiviranog povrća! Izuzetno je bogata i proteinima, vitaminima B skupine te mineralima željezom, kalcijem, silicijem i fosforom. Za pripremu jela najbolje su mlade koprive. Kad ih berete (dakako, u rukavicama), birajte vrškove, odnosno gornje listove. Odlični su popečci od kopriva, omlet, varivo …
Krem juha od koprive
SASTOJCI:• 200 g koprive
• 3 krumpira
• 1 glavica luka
• 2 režnja češnjaka
• 1 žlica maslinova ulja
• 1 žlica maslaca
• 6 Šalica vode
• Sol, papar
PRIPREMA:
Operite i ocijedite koprive (u rukavicama). Odvojite lišće od stabljika te ostavite samo mlade i svježe listove. Ogulite krumpir i narežite ga na kockice pa nasjeckajte luk i češnjak. Popirjajte ih u loncu na malo maslinova ulja i malo maslaca. Zagrijte vodu u loncu i pustite da zavrije. U velikoj tavi zagrijte maslac i »maslinovo ulje«. Dodajte luk i pržite ga dok ne omekša. Potom dodajte češnjak i krumpir te pržite nekoliko minuta. Dodajte koprive i kuhajte ih dok ne omekšaju. Dodajte proključalu vodu i kuhajte sve zajedno 15-20 minuta. Smjesu stavite u blender i miksajte dok ne postane kompaktna. Po želji začinite solju i paprom. Napomena: juhu možete obogatiti s malo slatkog ili kiselog vrhnja, ili povrtnim temeljcem. Za jedan od najjednostavnijih načina pripreme juhe dovoljna je kopriva, vrhnje i malo češnjaka.
Juhu možete poslužiti s komadićima kruha poprženog na maslacu. Kod posluživanja, juhu možete ukrasiti i s malo kiselog vrhnja i svježeg papra.
Medvjeđi luk
Poznat i kao srijemuš, crijemuš, divlji luk i šumski luk, snažan je prirodni antibiotik koji obiluje vitaminom C, sumpornim spojevima i brojnim drugim ljekovitim sastojcima. Uravnotežuje kolesterol i tlak, potiče rad bubrega, smiruje probavne tegobe i rasterećuje jetru. Cijela je biljka ljekovita i jestiva, ali najukusniji su mladi listovi u proljeće. Treba ih koristiti u svježem stanju jer se sušenjem i kuhanjem gube ljekovita svojstva.
Od medvjeđeg luka mogu se pripremiti fantastične salate, krem-juhe, umaci, pesto i sirni namazi, aromatizirano ulje … »Medvjeđi luk« odličan je prilog uz ribu i meso. Može se dodati u omlet, rižoto, popečke, njoke, kruh …
Pesto od medvjeđeg luka
SASTOJCI:• 150 g listova medvjeđeg luka
• 100 ml maslinova ulja
• 50 g pinjola (možete ih zamijeniti orasima ili sjemenkama suncokreta, po želji ih tostirajte na tavi bez masnoće)
• 50 g naribanog parmezana ili slične vrste sira
• Sol po potrebi
PRIPREMA:
Medvjeđi luk dobro operite i narežite. U blenderu lli pomoću štapnog miksera temeljito izmiksajte maslinovo ulje i medvjeđi luk, a potom smanjite brzinu miksanja te dodajte sir i pinjole. Pustite da smjesa odstoji 1-2 sata da se sastojci prožmu. U hladnjaku se može čuvati otprilike tjedan dana.
Ovo je odličan namaz za kruh i prepečenac; umak za tjesteninu; dodatak uz riblja i mesna jela te dodatak salatama, juhama i varivima; nadjev za kiflice i palačinke …