U apotekama i prodavaonicama zdrave hrane mogu se naći biljna ulja raznih proizvođača, ali fitoterapeuti tvrde da su “domaća” tj. ona koja možete sami napraviti kod kuće, mnogo kvalitetnija i učinkovitija, jer možete biti sigurni da su za njihovu pripremu korištene najbolje biljke i kvalitetno ulje (preporučuje se ekstradjevičansko maslinovo ulje). Biljna ulja mogu biti odlična pomoć u liječenju različitih bolesti, ovisno od kojih su ljekovitih trava pripremljeni.
Ulje metvice
Ulje metvice koristi se kao aroma u proizvodnji sirupa za kašalj, preparata za liječenje poremećaja u radu želuca, te u kozmetici i za izradu parfema. Ima široku primjenu u prehrambenoj industriji i proizvodnji alkoholnih i bezalkoholnih pića.
Kako se priprema ulje metvice: U staklenku uspite 100 g sitno nasjeckanih osušenih listova metvice i prelijte ih s 5 dl ekstradjevičanskog maslinovog ulja. Dobro zatvorite i držite 3-4 tjedna na tamnom mjestu, na sobnoj temperaturi. Nakon toga ocijedite, ulijte u staklenu bočicu i čuvajte na tamnom i hladnom mjestu. Ulje možete koristiti na razne načine: dodajte 2-3 kapi u aroma lampu ili vodu za inhaliranje, nakapajte ga na maramicu i udišite, dodajte nekoliko kapi u kupku, masirajte sljepoočnice …
Kada se koristi: Aroma metvice je svima poznata – svježa je, hladna i oštra. Uklanja nervozu koja se javlja zbog nesanice, ali se koristi i za smirenje prije spavanja, kao i protiv vrtoglavice, mučnine, povraćanja. Povećava zaštitnu funkciju kože, pa se preporučuje u slučaju raznih kožnih bolesti, jer smanjuje upalu i iritacije. Kao jak antiseptik, koristi se za liječenie prehlade, gripe, bolesti gornjih dišnih puteva.
• Čirevi, rane, modrice, opekline: Premažite bolna mjesta uljem metvice, a preko stavite gazu. Ponavljajte 2-3 puta dnevno.
• Kupka protiv znojenja nogu: U lavor tople vode stavite 5—10 kapi ulja a metvice. Držite noge u lavoru 10 minuta, a zatim ih naizmjenice polijevajte toplom i hladnom vodom.
• Za smirenje i protiv nesanice: Uzmite bočicu s metvičinim uljem ; prinesite je prVo e ; n: i nosnici (dok je druga : arvorena) i napravite tri duboka udaha, zatim je prinesite drugoj nosnici i ponovite isto. Postupak ponavljajte svaki dan, prije odlaska na spavanje. Paralelno s upotrebom eteričnog ulja metvice preporučuje se i pijenje čaja od metvice.
Ulje bora
Ulje bora ima antimikrobna, antivirusna i protuupalna svojstva.
Kako se priprema ulje bora: Sitno nasjeckajte mlade iglice bora, stavite ih u staklenu teglicu i prelijte ekstradjevičanskim maslinovim uljem. Dobro zatvorite. U lonac poslažite narezane grančice bora, prelijte ih vodom, pa preko postavite staklenku. Stavite lonac na štednjak i zagrijavajte dok ne zavri, pa snizite temperaturu i kuhajte pet sati. Po potrebi dodavajte vruću vodu. Zatim izvadite staklenku i ostavite ulje da se ohladi. Ocijedite, bacite iglice bora, a u ulje ponovno uspite svježe iglice bora, pa ponovite cijeli postupak. Nakon novih pet sati kuhanja, ocijedite ulje i ulijte ga u staklene bočice, koje trebate čuvati na tamnom i hladnom mjestu.Kada se koristi: Ulje bora odlično je sredstvo za iskašljavanje i protiv upala. Ublažava iritaciju dišnih organa, zaustavlja zaustavlja napredovanje plućnih bolesti i bolesti gornjih dišnih puteva. Pomaže u slučaju raznih oblika kostobolja i reumatizma.
Povoljno djeluje na kardiovaskularni i živčani sustav i ima sedativno djelovanje. Poboljšava funkciju gastrointestinalnog trakta.
• Liječenje kašlja i hunjavice: Kašalj se liječi uljem bora tako što se 2-3 kapi ulja kapnu na korijen jezika prije spavanja. Za hunjavicu se koriste 1-2 kapi ulja koje se ukapaju u svaku nosnicu 3-5 puta na dan.
• Bronhitis: U slučaju bronhitisa i plućnih bolesti, ulje bora se utrljava u području grudi i leđa (može se i inhalirati).
• Išijas: Kod išijasa, 2-3 puta dnevno utrljavajte ulje bora u donji dio leđa, a nakon toga ga utoplite.
Ulje češnjaka
Ulje češnjaka sadrži kalcij, neophodan za normalno funkcioniranje koštanog sustava; željezo i bakar, koji su direktno uključeni u proces hematopoeze (formiranje krvnih staničnih komponenti) i vitamin C – antioksidans potreban za funkcioniranje svih organa, a posebno imunološkog sustava. Osim toga, sadrži i vitamine B-kompleksa, koji su neophodni za normalno funkcioniranje živčanog i probavnog sustava. Ulje češnjaka ima protuupalno, anibakterijsko, antifungalno, antiseptičko i antivirusno djelovanje.
Kako se priprema: ulje češnjaka može se pripremiti na više načina i to ovisno o vrsti zdrastvenog problema koji se tretira.
Kada se koristi ulje češnjaka: Ovaj prirodni preparat koristi se u liječenju bolesti zglobova i kardiovaskularnog sustava, bolesti dišnih organa, kao i karcinoma.
• Bolesti zglobova: Očistite 3 glavice češnjaka i sameljite ih u blenderu ili izgnječite da se dobije kaša. Luk uspite u staklenku, dodajte 2 dl ekstradjevičanskog maslinovog ulja i dobro promiješajte. Dobro zatvorite staklenku i ostavite je na sobnoj temperaturi, na tamnom mjestu, da odstoji dva tjedna. Svakodnevno je mućkajte. Nakon toga ulje ocijedite kroz četvoroslojnu gazu i uspite ga u staklenu bočicu, koju treba čuvati na tamnom i hladnom mjestu. Ujutro i navečer mažite bolna mjesta, a zatim ih utoplite. Nakon jutarnjeg nanošenja, odmarajte se jedan sat, a uvečer mažite prije spavanja i ostavite djelovati tijekom noći. Postupak ponavljajte dva mjeseca.
• Ateroskleroza, gastritis, bolesti srca: Očistite glavicu češnjaka, ispasirajte je i stavite u staklenku, pa dodajte 2 dl ekstradjevičanskog maslinovog ulja. Promiješajte, dobro zatvorite i ostavite da odstoji 24 sata. Nakon toga dodajte sok od jednog limuna, opet dobro promiješajte i zatvorite. Ostavite da odstoji 7 dana na hladnom i tamnom mjestu. Uzimajte po 1 žličicu, 3 puta dnevno, 30 minuta prije jela u slučajevima cerebralne ateroskleroze, ishemijske bolesti srca, gastritisa sa smanjenim izlučivanjem želučane kiseline i zatvora. Terapija traje 3 mjeseca, a zatim se radi pauza od mjesec dana, nakon čega se može ponoviti tretman.
• Gnojne rane: Češnjak pomiješan s lanenim uljem koristi se za liječenje rana, modrica, dubokih posjeklina, neizlječivih čireva i drugih kožnih lezija. Zdrobite 5 g očišćenog češnjaka u drvenom mužaru, dodajte 50 g lanenog ulja i pažljivo promiješajte. Nakon nekoliko sati ljekovito ulje je spremno za uporabu. Nanesite ga u tankom sloju i preko stavite sterilni zavoj. Čak i najdublje rane čiste se za tjedan dana. Pri korištenju ovog ulja ožiljci se formiraju mnogo rjeđe, jer masne kiseline i vitamin E povoljno djeluju na epidermis.
• Protiv raka jezika: Ruski fitoterapeuti u slučaju raka jezika preporučuju sljedeći preparat. Ispasirajte ili sameljite kilogram očišćenog češnjaka, stavite ga u veliku staklenu teglu, prelijte litrom suncokretovog ulja, dobro promiješajte i zatvorite. Ostaviti da odstoji 15 dana na tamnom i hladnom mjestu. Svakodnevno mućkajte. Nakon toga ocijedite kroz četvorostruku gazu i ulijte u staklenu bocu, koju treba čuvati na tamnom i hladnom mjestu. Svakoga dana, ujutro i navečer, mućkajte u ustima žličicu ulja, desetak minuta, ali ga ne treba gutati, već ispljunuti. Prilikom upotrebe ovog preparata moguće je privremeno pogoršanje simptoma zbog iritacije, ali tretman treba nastaviti do postizanja pozitivnih rezultata.